Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljačka i procesna elektronika (17.EM430A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektronika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta predstavlja razvoj akademskih veština, priprema za posao i karijeru i sticanja znanja iz oblasti upravljanja u industrijskim procesima kroz: razvijaju sposobnost da ranije naučene principe i generalizacije primenjuju na nove probleme i situacije, razvoj sposobnost rešavanja konkretnih projekata u industriji, razvijaju sposobnost kreativnog mišljenja, učenje metoda i tehnika neophodnih za usvajanje novih znanja u okviru predmeta,razvoj sposobnosti da produktivno rade sa drugim ljudima.

Ishod:

Student koji uspešno završi ovaj predmet stiče znanja da: - Projektuje i primenjuje elektronska kola za obradu signala sa senzora u industrijskim procesima. - Projektuje i primenjuje elektronska kola za pobudu izvršnih organa koji se primenjuju u upravljanju industrijskim procesima. - Projektuje i primenjuje mikroprocesorske sisteme za upravljanje industrijskim procesima. - Projektuje i primenjuje analogne i digitalne upravljačke algoritme. - Projektuje i primenjuje sisteme za upravljanje industrijskim procesima zasnovane na programibilnim logičkim kontrolerima (PLC).

Sadržaj:

Elektronska kola za obradu signala sa senzora. Analogno-digitalni i digitalno-analogni prilagodni stepeni. Elektronska kola za pobudu izvršnih organa. Pregled sistema sa i bez povratne sprege. Modelovanje elektronskih upravljačkih sistema primenom Simulink-a. Implementacija analognih i digitalnih zakona upravljanja. Industrijski komunikacioni protokoli. Arhitektura programibilnih logičkih kontrolera (PLC). Programiranje i primena programibilnih logičkih kontrolera.

Metodologija izvođenja nastave:

Teorijske osnove prenose se studentima na predavanjima koja održava predmetni nastavnik. U okviru predavanja mogu se organizovati kraća izlaganja studenata o zadatim temama. U okviru laboratorijskih vežbi asistenti će određeni deo vremena izvoditi pripremnu praktičnu nastavu. Studenti su obavezni da se za svaku laboratorijsku vežbu pripreme i donesu pisanu pripremu/izveštaj ukoliko se to traži za datu vežbu. Preostalo vreme na laboratorijskim vežbama predviđeno je za praktično vežbanje nastavne teme za datu laboratorijsku vežbu, a po potrebi može biti korišćeno i za proveru znanja studenata.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Stojić, M. Digitalni sistemi upravljanja 1998 Nauka, Beograd Srpski jezik
Stojić, M. Kontinualni sistemi automatskog upravljanja 1980 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na laboratorijskim vežbama Da Da 5.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 50.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Odbranjene laboratorijske vežbe Da Da 40.00
Izvođači nastave:
Laboratorijske vežbe
Laboratorijske vežbe
Predavanja
API Image

prof. dr Mezei Ivan

Redovni profesor

Predavanja