×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Управљачка и процесна електроника (17.EM430A)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Електроника
ЕСПБ 5

Циљ предмета представља развој академских вештина, припрема за посао и каријеру и стицања знања из области управљања у индустријским процесима кроз: развијају способност да раније научене принципе и генерализације примењују на нове проблеме и ситуације, развој способност решавања конкретних пројеката у индустрији, развијају способност креативног мишљења, учење метода и техника неопходних за усвајање нових знања у оквиру предмета,развој способности да продуктивно раде са другим људима.

Студент који успешно заврши овај предмет стиче знања да: - Пројектује и примењује електронска кола за обраду сигнала са сензора у индустријским процесима. - Пројектује и примењује електронска кола за побуду извршних органа који се примењују у управљању индустријским процесима. - Пројектује и примењује микропроцесорске системе за управљање индустријским процесима. - Пројектује и примењује аналогне и дигиталне управљачке алгоритме. - Пројектује и примењује системе за управљање индустријским процесима засноване на програмибилним логичким контролерима (PLC).

Електронска кола за обраду сигнала са сензора. Аналогно-дигитални и дигитално-аналогни прилагодни степени. Електронска кола за побуду извршних органа. Преглед система са и без повратне спреге. Моделовање електронских управљачких система применом Simulink-a. Имплементација аналогних и дигиталних закона управљања. Индустријски комуникациони протоколи. Архитектура програмибилних логичких контролера (PLC). Програмирање и примена програмибилних логичких контролера.

Теоријске основе преносе се студентима на предавањима која одржава предметни наставник. У оквиру предавања могу се организовати краћа излагања студената о задатим темама. У оквиру лабораторијских вежби асистенти ће одређени део времена изводити припремну практичну наставу. Студенти су обавезни да се за сваку лабораторијску вежбу припреме и донесу писану припрему/извештај уколико се то тражи за дату вежбу. Преостало време на лабораторијским вежбама предвиђено је за практично вежбање наставне теме за дату лабораторијску вежбу, а по потреби може бити коришћено и за проверу знања студената.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Стојић, М. Дигитални системи управљања 1998 Наука, Београд Српски језик
Стојић, М. Континуални системи аутоматског управљања 1980 Научна књига, Београд Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Одбрањене лабораторијске вежбе
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
40.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Присуство на лабораторијским вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00

Предавања

API Image

проф. др Иван Мезеи

Редовни професор

Предавања

Лабораторијске вежбе

Лабораторијске вежбе