Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Računarsko projektovanje digitalnih integrisanih kola (17.EM407A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektronika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Sticanje znanja iz oblasti projektovanja digitalnih integrisanih kola uz pomoć računara uz puno praktičnih primera

Ishod:

- sposobnost projektovanja lejauta CMOS digitalnih kola (CMOS invertor, NI, NILI, EXORkola, polusabirači, potpunog sabirača, flip-flopova, brojača) u programskom paketu CADENCE - sposobnost optimizacije CMOS digitalnih kola u zavisnosti od različituh parametara: veličina zauzete površine (cena), brzina, disipacija i pouzdanost - sposobnost dobijanja industrijskih standardnih fajlova (.cif, .gdsII), nakon crtanja layout-a, i slanje ovih fajlova na dalju fabrikaciju isprojektovanih kola

Sadržaj:

Pravci razvoja savremenih digitalnih kola visokog stepena integracije. Uvod u projektovanje digitalnih kola pomoću računara. Stick dijagrami. Pristupi projektovanja maski za izradu digitalnih kola (full -custom i semi-custom). Sinteza layout-a, projektovanje, simulacija, verifikacija. Pravila projektovanja u programskom paketu CADENCE. Projektovanje osnovnih digitalnih kola (invertor, NI, NILI, EXOR). Projektovanje polusabirača, potpunog sabirača, flip-flopova. Projektovanje osnovnih memorijskih elemenata. Projektovanje brojača. Projektovanje PLA struktura. Projektovanje dinamičkih logičkih kola. Korišćenje gotovih blokova pri projektovanju složenih digitalnih kola. Definisanje osnovnih i generisanje izvedenih slojeva u CADENCE-u. Dobijanje industrijskih standardnih fajlova (.cif, .gdsII). Izrada naučno-tehničke dokumentacije nakon projektovanja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Auditorne vežbe; Računarske vežbe; Konsultacije. Deo gradiva koji čini logičku celinu može se polagati u vidu 2 kolokvijuma. Odrađene računarske vežbe i kratka provera stečenih znanja na njima nose do 10% ukupne ocene, a nakom računarskih vežbi studenti će imati jedan mali projekat (rad) koji takođe nosi do 10% ukupne ocene. Ako student ne položi preko 2 kolokvijuma, polaže ispit koji se sastoji iz teoretskih pitanja i zadataka (do 100%). Oba dela se polažu u pismenoj formi.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Rabaey, J.M., Chandrakasan, A., Nikolic, B. Digital Integrated Circuits, 2nd ed. 2003 Pearson, Upper Saddle River Engleski
Damnjanović, M., Radić, J. Projektovanje digitalnih integrisanih kola 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Baker, R.J. CMOS circuit design, layout, and simulation 2008 Wiley-IEEE Press, New Jersey Engleski
Harris, D., Harris, S. Digital Design and Computer Architecture 2007 Morgan Kaufmann Publishers, Amsterdam Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena