Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Impulsna i digitalna elektronska kola (17.EM304)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektronika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja iz oblasti primene poluprovodničkih naprava u ulozi prekidača, analize i projektovanja kola sa prekidačima. Upoznavanje sa načinom rada, karakteristikama i primenom osnovnih digitalnih elektronskih komponenti u najvažnijim familijama logičkih kola. Upoznavanje najvažnijih impulsnih kola. Povezivanje teorijskog i praktičnog znanja iz ove problematike.

Ishod:

- sposobnost interpretacije kataloških podataka poluprovodničkih prekidačkih komponenti - sposobnost projektovanja osnovnih pobudnih kola za optimalno upravljanje prekidačima - sposobnost analize i projektovanja tipičnih impulsnih kola, uključujući simulacije uz pomoć računara i merenja u laboratoriji - sposobnost procene načina nastajanja i prostiranja impulsnih smetnji u elektronskim uređajima, kao i osnove borbe protiv njih - sposobnost analize i projektovanja osnovnih impulsnih kola.

Sadržaj:

Najčešći neprostoperiodični signali (impulsi). Idealni i realni prekidači. Poluprovodničke naprave kao prekidači (dioda, bipolarni tranzistor, mosfet, tiristor, ostale komponente): način rada, karakteristike, modeliranje, optimalan način korišćenja. Uobličavačka kola (linearna i nelinearna, bez pojačavača i sa pojačavačem). Komparatori. Karakteristike logičkih kola. Najvažnije familije logičkih kola (TTL, CMOS, BiCMOS, ECL, GaAs kola): osnovne kapije, karakteristike, primena. Prostiranje digitalnih signala po vodovima. Nestandardne primene logičkih kola. Bistabilna kola. Astabilna kola. Monostabilna kola. Generatori linearnih signala. Funkcijski generatori.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Auditorne vežbe; Laboratorijske vežbe; Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Živković, D., Popović, M. Impulsna i digitalna elektronika 1992 Elektrotehnički fakultet, Beograd Srpski jezik
L.Nađ, M.Damnjanović, D.Krklješ Zbirka rešenih ispitnih zadataka iz impulsne elektronike 2007 FTN, Novi Sad Srpski jezik
Tešić, S., Vasiljević D. Osnovi elektronike 1995 Grosknjiga, Beograd Srpski jezik
Nađ, L. Impulsna elektronika 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena