×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Изабрана поглавља из обраде сигнала (17.EK561)

Основне информације:
 
Категорија Стручно-апликативни
Ужа научна област Телекомуникације и обрада сигнала
ЕСПБ 5

Стицање нових знања о савременим техникама, приступима, и алатима у области анализе и обраде континуалних и дискретних сигнала. Усавршавање научних способности, академских и практичних вештина у домену обраде сигнала. Намера наставника јесте да кроз овај предмет студенти прошире своја знања о појмовима из ове области, разумеју њихове односе и употребу, те да буду у могућности да поставе и реше дати практичан проблем, да га идентификују и одаберу одговарајуће методе решавања и усаврше принципе инжењерског расуђивања и доношења одлука. Циљ предмета је и да студент додатно развије способности изучавања одређене материје на основу литературних извора и развије начин размишљања који је заснован на добром познавању теорије а оријентисан ка решавању практичног проблема.

Темељно познавање проблематике анализе и обраде континуалних и дискретних сигнала. Оспособљеност за самостално решавање сложених инжеињерских проблема из ове области уз употребу научних метода и поступака. Развој креативног и независног расуђивања о проблемима у области обраде сигнала. Након овог предмета студент је способан да критички размишља, логички повезује теоријско и практично знање из обраде сигнала, примени стечено знање и буде способан за тимски рад, креативно размишља, демонстрира разумевање и вештину, као и да стечено знање употреби за развој нових решења у области обраде сигнала. Студент је након предмета способан за изучавање области коришћењем различитих литературних извора у тражењу потребних информација за подизање нивоа својих знања и вештина.

Изучавање савремених техника анализе и обраде различитих типова дискретних сигнала, укључујући говорне сигнале и друге аудио-сигнале, сигнале слике и видео-сигнале, биомедицинске, сеизмичке и финансијске сигнале. Изучавање техника намењених екстракцији обележја из сигнала, обради сигнала добијених низовима сензора, те побољшању квалитета сигнала. Напредне теме из области теорије трансформација, моделовања и естимације спектра сигнала.

Предавања, аудиторне и лабораторијске вежбе, уз консултације. Пројектни задаци који могу послужити као основа за касније дефинисање теме и израду мастер рада.

Аутори Назив Година Издавач Језик
A. V. Oppenheim, R. W. Schafer Discrete-Time Signal Processing, 3rd ed. 2009 Prentice Hall Енглески
P. Flandrin Explorations in Time-Frequency Analysis 2018 Cambridge University Press Енглески
Proakis, J.G., Manolakis, D.G. Digital Signal Processing : Principles, Algorithms, Applications 1996 Prentice Hall, New Jersey Енглески
Поповић, М. Дигитална обрада сигнала 1997 Наука, Београд Српски језик
F. Hlawatsch, F. Auger Time-Frequency Analysis: Concepts and Methods 2010 John Wiley & Sons Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Домаћи задатак
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Теоријски део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Домаћи задатак
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Домаћи задатак
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Домаћи задатак
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
30.00
API Image

проф. др Милан Сечујски

Редовни професор

Предавања

Предавања

Аудиторне вежбе

Лабораторијске вежбе

Лабораторијске вежбе