Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Razvojni alati u telekomunikacijama i obradi signala 2 (17.EK450A)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Telekomunikacije i obrada signala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Upoznavanje studenata sa programskim jezikom Java i standardnom bibliotekom klasa (Java Class Library - JCL) te njihovom primenom u realizaciji distribuiranih aplikacija i obezbeđenju kriptografske zaštite ovakvih sistema.

Ishod:

Student je upoznat sa osnovama programskog jezika Java i standardne biblioteke klasa (JCL) te je osposobljen da primenom programskog jezika Java implementira različite vrste programa sa posebnim naglaskom na distribuiranim programima i obezbeđenju kvalitetne kriptografske zaštite takvih programa.

Sadržaj:

Uvod u programski jezik Java i razlike u odnosu na programski jezik C++, Java virtuelna mašina i kompajler, klase, nasleđivanje i polimorfizam, obrada grešaka, uvod u generički mehanizam i standardnu biblioteku klasa sa posebnim naglaskom na delu biblioteke koji se odnosi na rad sa datotekama, kreiranje grafičkog korisničkog interfejsa (Swing), mrežno programiranje (Socket), konkurentno programiranje (multithreading) kao i deo koji se odnosi na implementaciju kriptografskih algoritama (Java Cryptography Architecture – JCA / Java Cryptography Extension - JCE).

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se sastoji od predavanja i računarskih vežbi. Na predavanjima se pomoću prezentacija izlažu i obrazlažu osnovni koncepti. Računarske vežbe su u potpunosti sinhronizovane sa predavanjima. Na računarskim vežbama se praktično rešavaju konkretni primeri iz telekomunikacija i obrade signala. Svi nastavni materijali koji se koriste na predavanjima i vežbama dostupni su studentima putem katedarskog web portala. Studentima su omogućene redovne konsultacije. Stečena teorijska i praktična znanja proveravaju se na završnom ispitu.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Miodrag Milić, Aleksandar Minja Prezentacije sa predavanja i on-line vežbe preko web portala Katedre za telekomunikacije i obradu signala 2016 Srpski jezik
Schildt, H. Java : The Complete Reference 1997 McGraw-Hill Education Engleski
Elliotte Harold Java Network Programming: Developing Networked Applications (9th Edition) 2013 OReilly Media Engleski
David Hook Beginning Cryptography with Java 2007 Wiley Publishing Engleski
Formiranje ocene: