Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Akustika i audio-tehnika u multimediji (17.EK312L)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Telekomunikacije i obrada signala
ESPB 5

Zvuk je važan deo multimedijalnih animacija, video klipova, računarskih igrica, kao i filma, pa je potrebno razumeti prirodu zvuka i njegove fizičke karakteristike. Treba objasniti šta i kako čovek čuje, kako razlikuje nivo i frekvencijski sadržaj zvuka i kako opaža pravac u kom se nalazi izvor zvuka. Prezentovati audio-signale (govor i muzika) sa više detalja, digitalne formate audio zapisa i reprodukcije, alate za analizu i obradu audio-signala u multimedijalnom okruženju, kao i audio-sisteme i uređaje za snimanje i reprodukciju zvuka. Objasniti kako na prenos i percepciju zvuka utiču zatvoreni prostori i kako se ocenjuje akustički kvalitet profesionalnih prostora, kao i sistema za snimanje i reprodukciju zvuka. Upoznati principe projektovanja i postavljanja ozvučenja otvorenih i zatvorenih prostora.

Studenti nauče kako nastaju i kako se prostiru zvučni talasi, šta čovek čuje i kako zvuk utiče na čoveka, kako se zvuk snima, prenosi i reprodukuje. Stiču potrebna znanja o govornim i muzičkim signalima, formatima zapisa digitalnih audio signala, kao i softverskim alatima za analizu i obradu audio signala u multimedijalnom okruženju. Razumeju razlike u ponašanju zvuka u otvorenom i zatvorenom prostoru i umeju da ocene akustički ambijent (u pogledu razumljivosti govora i kvaliteta muzike), da izaberu i postave audio tehniku za snimanje govora, muzike i ambijentalnog zvuka, kao i da projektuju ozvučenje. Studenti na vežbama nauče da pomoću računara obrade audio snimke i uklope ih u multimedijalno okruženje.

(1) Fizička akustika: Nastajanje i prostiranje zvučnih talasa. Brzina zvuka, frekvencija i talasna dužina. Refleksija i apsorpcija, difuzija, zakretanje i prelamanje zvučnih talasa. (2) Psihoakustika i percepcija zvuka: Čujno područje, nivo zvučnog pritiska (dB, fon), izofonske linije. Spektar i percepcija zvuka: osećaj jačine, visine tona i boje zvuka. Binauralna lokalizacija izvora i efekat maskiranja. (3) Audio-signali: karakteristike govora i muzike. Digitalizacija audio-signala i formati zapisa i prenosa audio-signala u multimedijalnom okruženju na računaru (CD-standard, WAV i MP3 i AAC zvuk). Magnetni i optički mediji za memorisanje audio signala. (4) Softverski alati za analizu i obradu audio signala u multimediji (Sound Forge, Audacity/eng>). (5) Akustika prostorija: direktni i reverberantni zvuk, apsorpcija i reverberacija. Akustika režijskih i studijskih prostora, akustika slušaonica, koncertnih sala, operskih kuća i crkava, bioskopa. (6) Audio uređaji za snimanje i reprodukciju zvuka (mikrofoni, zvučnici i slušalice, audio miksete). (7) Ozvučenje. Projektovanje i postavljanje ozvučenja u otvorenom i zatvorenom prostoru (postavke zvučnika i mikrofona, mikrofonija, audio monitoring, zona stereo slušanja, kućni bioskop). (8) Studijska tehnika i obrada audio signala (audio-vizuelne kontrole, mešanje, filtri, regulacija nivoa, dinamike i reverberacije, eho, panorama, audio monitoring i montaža zvuka, digitalni audio efekti). (9) Snimanje govornog i muzičkog programa (izbor i postavke mikrofona za snimanje orkestra i pojedinih muzičkih instrumenata), zvuk za film i video. Višekanalno snimanje, okružujući zvuk (5.1, 7.1,...), MIDI, HD i 3D zvuk. Stereo prezentacija i binauralna lokalizacija. Miks, remiks, mastering.

Predavanja se izvode uz PowerPoint prezentacije s brojnim audio i video prilozima i animacijama. Prvi deo kursa (akustika) praćen je auditornim vežbama, a drugi deo kursa (audio-tehnika) praćen je računarskim vežbama u Laboratoriji za akustiku i govorne tehnologije na FTN i posetom Radio Novom Sadu, gde studenti vide akustički obrađene studije sa audio-tehnikom, gluvu sobu i dramski kompleks. Predispitne obaveze su seminarski rad i 3 od 4 testa - uslov za izlazak na ispit je 25 od 50 bodova. Seminarski radovi se rade samostalno, a najbolji iz pojedinih tema se prezentuju i donose dodatne bodove. Kroz kolokvijum na polovini semestra može se položiti prvi deo ispita. Samostalni deo rada studenta podržan je preko web portala Katedre za telekomunikacije i obradu signala - www.telekom.ftn.uns.ac.rs.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Mijić, M. Audio sistemi 2011 Akademska misao, Beograd Srpski jezik
Vlado Delić Audio-izdanje udžbenika i prezentacija u okviru CABUNS-a 2018 Univerzitet u Novom Sadu Srpski jezik
Dragan Drinčić, Petar Pravica, Dragan Novković Osnovi akustike 2018 VŠERSS, Beograd Srpski jezik
Dragan Drinčić, Petar Pravica Akustika – Zbirka rešenih zadataka 2011 VŠERSS, Beograd Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Ne
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Kolokvijum
Predispitna
Ne
Obavezna
Ne
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Prezentacija
Predispitna
Da
Obavezna
Ne
Broj poena
10.00
API Image

prof. dr Delić Vlado

Redovni profesor

Predavanja
Auditorne vežbe
Laboratorijske vežbe