Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Razvojni alati u telekomunikacijama i obradi signala 1 (17.EK200)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Telekomunikacije i obrada signala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Upoznavanje studenata sa principima objektno-orijentisanog programiranja, programskog jezika C++ i njegove standardne biblioteke (STL), te primenom istih u implementaciji i optimizaciji algoritama za digitalnu obradu signala.

Ishod:

Student je savladao osnovne principe objektno-orijentisanog programiranja i upoznat je s mogućnostima koje pruža programski jezik C++ i njegova standardna biblioteka (STL). Takođe, student je osposobljen da analizira, implementira i optimizuje različite algoritme iz oblasti digitalne obrade signala primenom programskog jezika C++.

Sadržaj:

Uvod u programski jezik C++ i razlike u odnosu na programski jezik C, klase, preklapanje operatora, nasleđivanje, polimorfizam i virtuelne funkcije, obrada grešaka i uvod u šablone i standardnu biblioteku (STL). Analiza nekoliko metoda za transformaciju digitalnih signala (DFT, FFT, Walsh i Wavelet) i njihova implementacija i optimizacija primenom mehanizama programskog jezika C++.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se sastoji od predavanja i računarskih vežbi. Na predavanjima se pomoću prezentacija izlažu i obrazlažu osnovni koncepti. Računarske vežbe su u potpunosti sinhronizovane sa predavanjima. Na računarskim vežbama se rade kratki on-line testovi za proveru teorijskih znanja, a zatim se praktično rešavaju konkretni primeri. Svi nastavni materijali koji se koriste na predavanjima i vežbama dostupni su studentima putem katedarskog Web portala. Studentima su omogućene redovne konsultacije. Stečena teorijska i praktična znanja proveravaju se na jednom kolokvijumu tokom semestra i završnom ispitu.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jörg Arndt Matters Computational: ideas, algorithms, source code 2011 Springer Verlag Engleski
Bjarne Stroustrup The C++ Programming Language (4th Edition) 2013 Addison-Wesley Longman Engleski
Paul Embree, Damon Danieli C++ algorithms for digital signal processing 1998 Prentice-Hall Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena