Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Engleski jezik za inženjere 2 (17.EJEI2)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za opšte discipline u tehnici
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Anglistika i jezik struke
Multidisciplinarna Ne
ESPB 2
Cilj:

Dalje ovladavanje terminima vezanim za struku i usmerenje i razvijanje sposobnosti za razumevanje tekstova iz različitih izvora. Usvajanje složenih rečeničnih struktura koje su karakteristične za jezik struke.

Ishod:

Studenti poseduju odredjeni fond reči koje su prisutne u naučno tehničkom diskursu i mogu adekvatno da ih koriste. Sposobni su da prate literaturu vezanu za svoju obalst studiranja, kao i različite druge oblike tehničke komunikacije: uputstva, brošure, izveštaje i sl. U komunikaciji sa kolegama mogu da razumeju i da koriste tipične konstrukcije, kolokacije itd.

Sadržaj:

Obrada stručnih tekstova na engleskom jeziku i drugih oblika tehničke komunikacije i analiza njihovih karakteristika. Proširivanje fonda stručnih reči uz usvajanje najčešćih skraćenica. Nastajanje i tumačenje skraćenica. Upotreba modalnih glagola i nekih frazalnih glagola. Upotreba infinitiva. Upotreba –ing klauze za izražavanje rezultata radnje.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava je organizovana oko obrade odredjenog broja tekstova vezanih za struku. Studenti u toku časa pored tradicionalnih vežbi vezanih za proveru razumevanja rešavaju i odredjeni broj zadataka koristeći tzv. task based approach. Kroz komunikaciju se uvežbavaju karakteristične konstrukcije, izrazi, frazalni glagoli itd.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Herbert, A. The Structure of Technical English 1965 Longman, London Engleski
Popić, R., i dr. Naučno-tehnički rečnik : englesko-srpskohrvatski : 80.000 terminoloških jedinica 1989 Privredni pregled, Beograd Srpski jezik
Glendinning, E., Glendinning, N. Oxford English for Electrical and Mechanical Engineering 2001 Oxford University Press, Oxford Engleski
Grupa autora Oxford English - Serbian Student Dictionary 2006 Oxford University Press, Oxford Engleski
Eastwood, J. Oxford Practice Grammar - Intermediate 2006 Oxford University Press, Oxford Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena