Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uvod u industrijsku primenu merno-informacionih tehnologija (17.EISIK)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Električna merenja, metrologija i biomedicina
Multidisciplinarna Da
ESPB 4
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja iz oblasti projektovanja i industrijske primene merno-informacionih tehnologija.

Ishod:

Razumevanje osnova projektovanja i industrijske primene merno-informacionih sistema. Sposobnost rada u inženjerskom timu, razvoja inženjerske logike za rad u realnom okruženju, razumevanja i rešavanja problema vezanih za industrijsku primenu merno-informacionih sistema. Sposobnost pretraživanja relevantne literature i drugih oblika informacija iz oblasti industrijsku primenu merno-informacionih sistema. Sposobnost obrade i prezentacije relevantnih rezultata istraživanja.Sposobnost primene znanja o osnovnim komponentama sistema na dizajn i upotrebu složenih industrijskih merno-informacionih sistema u realnim radnim uslovima.

Sadržaj:

Napredne teme iz sledećih oblasti: Industrija i merno-informacione tehnologije. Industrijska primena analognih modula. Industrijska primena digitalnih modula. Industrijska primena analogno-digitalnih modula. Industrijska primena mernih instrumenata. Industrijska primena senzora. Industrijska primena merno-informacionih sistema u realnom radnom okruženju. Rešavanje problema koji nastaju pri praktičnoj implementaciji industrijskih merno-informacionih tehnologija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Doebelin, E.O. Measurement Systems: Application and Design 1983 McGraw-Hill, Auckland Engleski
Bego, V. Mjerenja u elektrotehnici 1986 Tehnička knjiga, Zagreb Srpski jezik
Tomislav Brodić Analogna diskretna elektronika 1990 Svjetlost Srpski jezik
Alan S. Morris Measurement and Instrumentation Principles 2001 Butterworth Heinemann Engleski
Brodić, T. Analogna integralna elektronika 1986 Svjetlost, Sarajevo Srpski jezik
Roman Malarić Instrumentation and Measurement in Electrical Engineering 2012 BrownWalker Press Engleski
Robert B. Northrop Introduction to Instrumentation and Measurement, Third Edition 2014 CRC Press Engleski
Paul Horowitz, Winfield Hill The Art of Electronics, Third Edition 2015 Cambridge University Press Engleski