Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Mikroprocesorski merno-informacioni sistemi 1 (17.EIDMS1)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Električna merenja, metrologija i biomedicina
Multidisciplinarna Da
ESPB 7
Cilj:

Sticanje znanja iz oblasti mikroprocesorskih merno-informacionih sistema.

Ishod:

razumevanje primene i arhitekture mikroprocesorskih merno-informacionih sistema; sposobnost rada u interdisciplinarnim timovima na razumevanju i rešavanju problema vezanih za primenu mikroprocesorskih merno-informacionih sistema; sposobnost pretraživanja relevantne literature i drugih oblika informacija iz oblasti mikroprocesorskih merno-informacionih sistema i sposobnost prezentacije rezultata istraživanja; dobro poznavanje i razumevanje modula mikroprocesorskih merno-informacionih sistema;

Sadržaj:

Pojam merno-informacionih sistema. Uvod u akviziciju podataka. Arhitektura mikroprocesorskih merno-informacionih sistema (pretvarači analognih signala, kondicioneri analognih signala, moduli za A/D i D/A konverziju, mikroprocesori, mikrokontroleri, DSP, programabilni logički elementi,...). Računarski i emebedded merno-akvizicioni sistemi. Primena personalnih računara, mikrokontrolera i embedded procesora. Vrste i arhitektura mikrokontrolera i embedded procesora. Stanardni hardverski interfejsi i protokoli u merno-akvizicionim sistemima (serijski, paralelni, IEEE 488, USB, ethernet LAN, bežični). Plugin kartice za akviziciju podataka. Obrada i analiza podataka u merno-akvizicionim sistemima. Skladištenje podataka i tehnike kompresije. Pregled komercijalnih proizvoda za akviziciju podataka. Razvojni sistemi i alati. Uvod u razvoj firmvera i softvera mikroprocesorskih merno-akvizicionih sistema. Uvod u virtuelnu merno-akvizicionu instrumentaciju. Uvod u distribuirane merno-akvizicione sisteme. Uloga merenja i akvizicije u SCADA sistemima. Uvod u web bazirane merno-akvizicione sisteme. Razvoj mikroprocesorskih merno-akvizicionih sistema baziranih na PIC familiji mikrokontrolera.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne vežbe, laboratorijske vežbe, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
J. P., S. MacKay Practical Data Acquisition for Instrumentation and Control Systems 2003 Newnes Engleski
P. Sovilj, Đ. Novaković Skripta iz mikroprocesorskih merno-akvizicionih sistema 1 2017 FTN Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena