Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Merenja u industrijskim sistemima i robotici (17.EI411)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Električna merenja, metrologija i biomedicina
Multidisciplinarna Da
ESPB 7
Cilj:

Sticanje znanja iz oblasti merenja u industrijskim sistemima i robotici.

Ishod:

Sposobnost projektovanja i korišćenja mernih komponenti i uređaja koji su specifični za industrijske sisteme i robotiku.

Sadržaj:

Senzori u industrijskim sistemima i robotici (šestoparametarski, enkoderi, tahometri, merne letve, merne trake, inklinometri). Sile i momenti koji se najčešće mere. Merni pretvarači u industrijskim sistemima i robotici. Digitalni merni moduli u industrijskim sistemima i robotici. Mikroprocesorski merni moduli u industrijskim sistemima i robotici. Pametni merni moduli u industrijskim sistemima i robotici. Internet merni moduli u industrijskim sistemima i robotici.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; laboratorijske vežbe.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
H. R. Everett Sensors for mobile robots, theory and application 1995 A. K. Peters Engleski
Mladen Popović Senzori u robotici 1996 Viša elektrotehnička škola, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena