Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnovni proračuni višefaznih distributivnih mreža (17.EESVDM)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje znanja o trofaznim elektroenergetskim sistemima potrebnih za osnovni proračun njihovih prostoperiodičnih režima – problem bilansa snaga (tokovi snaga). Ona se sastoje od osnovnih elemenata elektroenergetskih kola kojima se prikazuju elektoenergetski sistemi, kao i od modela osnovnih elemenata tih sistema – potrošači, naizmenične mašine, transformatori, vodovi, kondenzatori i prigušnice. Osposobljenost studenata da rešavaju problem tokova snaga.

Ishod:

Poznavanje sveobuhvatnih modela trofaznih elementata elektroenergetskih sistema, prostoperiodičnim, trofaznim režimima u domenu simetričnih komponenti. Osposobljenost studenata da modeluju i proračunavaju režime trofaznih elemenata elektroenergetskih sistema. Potpuna osposobljenost studenata da nastave sa izučavanjem modelovanja i proračuna složenih uravnoteženih elektroenergetkih sistema velikih dimenzija.

Sadržaj:

Matematički aparat potreban za osnovne proračune trofaznih elektroenergetskih sistema (prostoperiodične funkcije, kompleksni brojevi i operacije, matrice, sistemi linearnih i nelinearnih jednačina, kao i diferencijalne jednačine). Elektroenergetska kola koja obuhvataju osnovne zakone za modelovanje i proračunavanje kola tipičnih za elektroenergetske sisteme u prostoperiodičnim režimima. Poseban naglasak je stavljen na simetrične komponente i sistem relativnih vrednosti. Elementi elektroenergetskih sistema sadrže pogonska kola trofaznih potrošača, naizmeničnih mašina, transformatora, vodova, baterija kondenzatora i prigušnica. Problem tokova snaga elektroenergetskih sistema i njegovo rešenje.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; auditorne vežbe; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Strezoski, V. Proračuni elektroenergetskih sistema, Tom I i II 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Levi, E., Vučković, V., Strezoski, V. Osnovi elektroenergetike 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Strezoski, V. C. Osnovi elektroenergetike 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena