Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnovi prelaznih procesa u električnim mrežama (17.EESOPP)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje znanja o osnovnim konceptima prelaznih procesa u električnim mrežama. Sticanje osnovnih znanja o Laplasovoj transformaciji. Sticanje znanja o teoriji putujućih talasa i distribuiranih parametara. Sticanje znanja o prelaznim procesima pri sklopnim operacijama u električnim mrežama. Sticanje osnovnih znanja o električnom luku i prelaznim procesima pri prekidanju električnog luka.

Ishod:

Saznanje o osnovnim pojmovima i konceptima vezanim za prelazne procese u električnim mrežama. Osposobljenost studenata za analizu prelaznih procesa u jednostavnim električnim kolima sa skoncentrisanim i raspodeljenim parametrima. Saznanje o prelaznim procesima pri karakterističnim sklopnim operacijama u električnim mrežama. Saznanje o softverskim alatima koji se koriste za analizu prelaznih procesa u električnim mrežama.

Sadržaj:

Klasifikacija prelaznih procesa. Modelovanje zavisno od frekvencije. Diferencijalne jednačine i Laplasova transformacija. Prelazni procesi pri sklopnim operacijama u jednostavnim električnim kolima sa skoncentrisanim parametrima. Teorija distribuiranih parametara. Putujući talasi: brzina prostiranja, karakteristična impedansa, slabljenje i izobličenje elektromagnetnih talasa, jednačine telegrafičara, odbijanje i prelamanje putujućih talasa, mrežni dijagram. Prelazni procesi pri prekidanju kapacitivne struje, uključenju kondenzatora, prekidanju induktivne struje i uključenju transformatora. Električni luk i njegova interakcija sa električnim kolom. Prelazni prenaponi pri komutacijama. Numerička simulacija prelaznih procesa.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; auditorne vežbe; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Nahman, J. Uzemljenje neutralne tačke distributivnih mreža 1980 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
S. Stojković Računarska Analiza Elektroenergetskih Sistema Programom ATP (Alternative Transients Program) 2001 Viša elektrotehnička škola Srpski jezik
J. C. Das Transients in Electrical Systems: Analysis, Recognition, and Mitigation 2010 McGraw-Hill Engleski
L. van der Sluis Transients in Power Systems 2001 John Wiley & Sons Engleski
Formiranje ocene: