Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Distribuirani elektroenergetski resursi (17.EE564)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je da studenti steknu osnovna znanja iz principa rada i eksploatacije distribuiranih energetskih resursa (DER) - generatorima i skladištima električne energije, kao novih elemenata u postojećim i nastupajućim distributivnim mrežama (DM). Takođe, cilj je da se detaljno upoznaju o načinima rada, projektovanja, konstruisanja i tehno-ekonomskim aspektima njihove primene. Pored toga, studenti će se upoznati sa specifičnostima priključenja i rada DER na tradicionalnim DM.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni da proračunavaju, koriste i projektuju razne oblike distribuiranih energetskih resursa (DER), kao i da unapređuju mogućnosti njihove primene u postojećim i nastupajućim mrežama. Steći će i praktična iskustva u radu sa generatorima na bazi obnovljivih energija - vetro i solarnim elektranama, sa načinima njihovog priključenja, uticaja i rada u postojećim i nastupajućim distributivnim mrežama (DM). Takođe, studenti će se obučiti za korišćenje odgovarajućih softverski alata za analizu rada DM u prisustvu DER.

Sadržaj:

Uvod – pregled i vrste distribuiranih energetskih resursa (DER). Energetski potencijal i geografski raspored. Stanje u EU i Srbiji. Način korišćenja i mogućnosti pretvaranja energije sa DER. Konvertori energije sunca i energije vetra u električnu energiju – teorija, modeli i način funkcionisanja. Karakteristike i izbor električnih generatora u elektranama na vetar. Složene elektrane (farme vetrenjača) – način rada, havarijski režimi, menadžment, povezivanje sa distributivnu mrežu (DM). Skladištenje električne energije – moderni principi, tehnologije i rešenja. Električni automobili kao skladišta. Ostale vrste DER. Metode upravljanja. Ekonomsko-komercijalni uslovi primene DER za proizvodnju i prodaju električne energije. Prednosti i problemi u distribuiranom radu (nestabilna mreža, ostrvski rad, kvalitet el. energije i sl.). Pregled, obuka i primena savremenih softverskih alata za analizu priključenja i rada DER u postojećim i nastupajućim DM. Samostalni rad studenata sa modernim softverima na rešavanju karakterističnih primera primene DER u DM, kroz izradu semestralnih projekata i njihovu prezentaciju i odbranu.

Metodologija izvođenja nastave:

Teorijski aspekti i matematički modeli će biti izlagani na predavanjima. Rešavanje problema i metode projektovanja će biti rađene na auditornim vežbama, dok će obuka za primenu sotverskih alata i testiranje DER biti rađene u sklopu računarskih i laboratorijskih vežbi. Samostalni rad studenata će biti iskazan kroz izradu projekta.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vladica Mihajlović Distribuirani izvori energije - princip rada i eksploatacioni aspekti 2011 Akademska misao Srpski jezik
Vladimir Katić, Aleksandar Stanisavljević Distribuirani elektroenergetski resursi uz primenu digitalnih tehnologija 2019 Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Odbranjene laboratorijske vežbe Da Da 10.00
Test Da Da 15.00
Prisustvo na laboratorijskim vežbama Da Da 2.50
Prisustvo na predavanjima Da Da 2.50
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 30.00
Predmetni(projektni)zadatak Da Da 40.00
Izvođači nastave:
Auditorne vežbe
Predavanja