Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Električni sistemi u vozilima (17.EE533)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je da studenti savladaju osnove arhitekture, različite tipove i principe rada savremenih vozila. Studenti će savladati osnove i primenu software-a, i različitih elektronskih uređaja na konvencionalnim, hibridnim i električnim vozilima. Studenti će izučavati projektovanje software-a, upravljačka i prilagodna električna kola, energetske pretvarače i elektro-motore u savremenim vozilima. Studenti će savladati mikrokontrolersko upravljanje različitim uređajima i sistemima, kao i različite načine komunikacije u vozilu.

Ishod:

Studenti će savladati arhitekturu i osnovne principe rada vozila. Ovladaće osnovnim aspektima dinamike, mehanike i strategije upravljanja vozilima. Studenti će savladati osnove sistema za: aktivno upravljanje, strategiju upravljanja energijom, zaštitu putnika, kočenje, sistem protiv blokiranja (ABS) i proklizavanja (TCS) točkova, kontrolu stabilnosti (ESP), grejanje / ventilaciju / klimatizaciju. Pored elektronskih uređaja i pretvarača u automobilima, studenti će ovladati znanjem o elektro-motorima u vozilima, kao i jedinicama za skladištenje energije. Studenti će savladati osnovne principe savremene dijagnostike vozila. Studenti će ovladati osnovnim principima razvojem software-a za auto industriju (referentni V model, ISO26262, AUTOSAR, MISRA, FMEA). Koncepti će biti izučavani na mikrokontrolerima poslednje generacije, upotrebom „C“ i MATLAB autocoding okruženja. Studenti će ovladati znanjima o komunikacionim sistemima (CAN, LIN, FlexRay, MOST) i senzorima u vozilima.

Sadržaj:

Pregled električnih uređaja i sistema vozila. Projektovanje software-a za upotrebu u vozilima. Upravljačka i energetska elektronika i motori u vozilima. Različiti načini kontrole uređaja i sistema pomoću savremenih mikrokontrolera. Komunikacija. Komercijalni uređaji, tržište i načini upotrebe. Budući pravci razvoja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računske i laboratorijske vežbe, konsultacije

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jorg Schauffele, Thomas Zurawka Automotive software engineering principles, processes, methods and tools 2009 SAE International, Warrendale Engleski
Nicolas Navet, Francoise Simonot-Lion Automotive Embedded Systems Handbook 2009 CRC Press Engleski
Haitham Abu-Rub, Mariusz Malinowski, Kamal Al-Haddad Power Electronics for Renewable Energy Systems, Transportation and Industrial Applications 2014 Willey Engleski
Bosh GmbH Automotive electrics, Automotive electronics 2004 John Wiley & Sons Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Domaći zadatak Da Da 40.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 60.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Auditorne vežbe
Laboratorijske vežbe