Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modelovanje električnih mašina i pretvarača (17.EE520)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja iz oblasti modelovanja stacionarnog stanja i prelaznih pojava sinhronih, asinhronih i jednosmernih mašina.

Ishod:

Sadržaj:

Uvod. Osnovni matematički model električne mašine. Parametri električne mašine. Transformacije originalnog matematičkog modela mašine (C, F, H, G, D, B, E i T). Predstave električnih mašina. Parkove jednačine. Operatorske induktivnosti (reaktanse) i vremenske konstante sinhrone mašine. Stacionarno i kvazistacionarno stanje sinhrone mašine. Stacionarno stanje asinhrone mašine – ekvivalentna šema. Metoda prostornih fazora. Jednofazni asinhroni motor – model i ekvivalentna šema. Simulacija invertorskog napajanja asinhronih mašina. Modeli asinhrone mašine za upravljanje metodom orijentacije prema polju; strujno i naponsko napajanje; orijentacija prema fluksu rotora; analogija sa jednosmernom mašinom. Model sinhrone mašine za upravljanje metodom orijentacije prema polju. Simulacije prelaznih procesa kod mašina jednosmerne struje.Prelazni procesi sinhrone mašine. Model sinhrone mašine. Trofazni kratak spoj sinhronog generatora. Asinhroni rad sinhrone mašine. Prelazni režimi asinhrone mašine. Fizičko objašnjenje procesa pokretanja. Analiza pokretanja asinhrone mašine u realnom području. Jednosmerna mašina u svetlu opšte teorije. Ekvivalentna šeme jednosmernih mašina i stacionarni režimi rada. Prelazni režim.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi putem predavanja i vežbanja. Na predavanjima se koriste savremene ilustracije za intuitivno razumevanje gradiva koje se izlaže. Za potpuno ovladavanje materijom na auditornim vežbama se daju ilustracije koje prate predavanja i upućuju studente na samostalno rešavanje problema iz inženjerske prakse. Deo vežbanja se izvodi u računarskoj laboratoriji.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Popović, D., i dr. Modelovanje u elektroenergetici 2011 DMS grupa, Novi Sad Srpski jezik
Ion Boldea, S.A.Nasar Electric drives 1999 CRC Press, New York Engleski
L. Ćalasan, M.Petkovska MATLAB i dodatni moduli Control System Toolbox i Simulink 1995 Mikro knjiga, Beograd Srpski jezik
Vučković, V. Opšta teorija električnih mašina 2009 Nauka, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene: