Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Obnovljivi izvori i male elektrane (17.EE431)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je da studenti steknu osnovna znanja iz principa rada i eksploatacije obnovljivih izvora el. energije, pre svega energije vetra, sunca i vode (male hidroelektrane). Cilj je da se detaljno upoznaju o načinima rada, projektovanja, konstruisanja i tehno-ekonomskim aspektima njihove primene, a posebno u svetlu raspoloživih kapaciteta u Vojvodini i Srbiji. Pored toga, predstaviće se i uključivanje ovih izvora u postojeći distributivni sistem, kao i svi problemi i specifičnosti u okruženju otvotenog tržišta električne energije.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni da proračunavaju, koriste i projektuju razne oblike obnovljivih izvora električne energije, te da unapređuju mogućnosti njihove primene. Steći će i praktična iskustva u radu sa vetro i solarnim elektranama, kao i sa načinima njihovog priključenja i rada u postojeći elektroenergetski sistem.

Sadržaj:

Uvod – pregled obnovljivih izvora električne energije. Energetski potencijal i geografski raspored. Stanje u Srbiji i Vojvodini. Način korišćenja i mogućnosti pretvaranja. Konvertori energije sunca i energije vetra u električnu energiju – teorija, modeli i način funkcionisanja. Karakteristike i izbor električnih generatora u elektranama na vetar. Energetski elektronski pretvarači – primena u elektranama na vetar, primena u elektranama na sunce. Pitanja izgradnje i montaže. Složene elektrane (farme vetrenjača) – način rada, havarijski režimi, menadžment, povezivanje sa EES. Male hidro elektrane - kenstrukcija, upravljanje i priključenje. Ekonomsko-komercijalni uslovi primene obnovljivih izvora za proizvodnju i prodaju električne energije. Mogućnosti priključenja obnovljivih izvora u elektroenergetski sistem. Prednosti i problemi u distribuiranom radu (nestabilna mreža, ostrvski rad, kvalitet el. energije i sl.). Plasman i ugovaranje električne energije iz obnovljivih izvora na otvorenom tržištu električne energije. Specijalni uslovi priključenja na elektrodistributivnu mrežu i sticanja statusa povlašćenog proizvođača.

Metodologija izvođenja nastave:

Teorijski aspekti i matematički modeli će biti izlagani na predavanjima. Rešavanje problema i metode projektovanja će biti rađene na auditornim vežbama, dok će praktičan rad i merenje karakteristika biti rađene u sklopu laboratorijskih vežbi. Samostalni rad studenata će biti iskazan kroz izradu projekta.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ackermann, T. Wind Power in power systems 2005 John Wiley and Sons, Chichester Engleski
Jenkins, N. et al. Embedded Generation 2000 The Institution of Electrical Engineers, London Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na laboratorijskim vežbama Da Da 5.00
Test Da Da 15.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 30.00
Test Da Da 15.00
Odbranjene laboratorijske vežbe Da Da 30.00
Izvođači nastave:
Laboratorijske vežbe
Predavanja
Auditorne vežbe