Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Električne instalacije i industrijska elektroenergetika (17.EE407)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Osnovni cilj predmeta je obučavanje studenata za projektovanje električnih instalacija, na osnovu poznavanja električnih karakteristika uređaja i ovladavanje sistemima zaštite od previsokog napona dodira. Takođe se studenti obučavaju principima napajanja različitih kategorija objekata i potrošača, kompenzaciji reaktivne energije i upravljanju opterećenjem i zaštitom objekata od atmosferskih pražnjenja.

Ishod:

Poznavanje načina projektovanja stambenih instalacija. Poznavanje načina projektovanja instalacija u industriji. Formiranje tehničkih delova idejnog projekta.

Sadržaj:

Vrste električnih instalacija, njihovo projektovanje i usaglašavanje. Električne karakteristike uređaja. Dimenzionisanje i zaštita strujnih kola u električnim instalacijama. Zaštita od previsokog napona dodira. Zaštita od atmosferskih pražnjenja. Visoko i niskonaponske mreže za napajanje u industriji i velikim zgradama. Kompenzacija reaktivne električne energije i snage. Upravljanje opterećenjem.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Auditorne vežbe; Računarske vežbe, Laboratorijske vežbe.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Gušavac, S. Osnovni principi projektovanja u mrezama srednjeg i niskog napona 2014 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kostić, M. Teorija i praksa projektovanja električnih instalacija 2002 Akademska misao, Beograd Srpski jezik
G. G. Seip Electrical Installations Handbook 1987 Siemens, Berlin Engleski
Formiranje ocene: