Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Primena računarskih alata u elektroenergetici (17.EE400)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 3
Cilj:

Upoznavanje sa savremenim računarskim alatima i matematičkim tehnikama za simulranje i proračun stacionarnih režima i prelaznih procesa elektroenergetskog sistema, kako u normalnim režimima, tako i u režimima rada sa kvarovima.

Ishod:

Osposobljenost studenata da uz pomoć savremenih računarskih alata vrši proračun i analizira rad elektroenergetskih sistema u realnim režimima rada.

Sadržaj:

Formiranje matematičkih i simulacionih modela elektroenergetskog sistema, kao i poređenje i analiza dobijenih rezultata, za: 1) Stacionarne normalne režime; 2) Kvazi-stacionarne režime s kvarovima; 3) Dinamičke normalne režime; 4) Dinamičke režime s kvarovima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; računarske vežbe; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Strezoski, V. C. Osnovi proračuni elektroenergetskih sistema, Tom I – elementi 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Švenda, G. S. Osnovi elektroenergetike: matematički modeli i proračuni 2007 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Popović, D., i dr. Modelovanje u elektroenergetici 2011 DMS grupa, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena