Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Ekspertski sistemi i podrška kliničkom odlučivanju (22.EAI067)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Upoznavanje studenata sa ekspertskim sistemima i njihovom ulogom u okviru veštačke inteligencije. Razumevanje i usvajanje znanja i metoda neophodnih za realizaciju sistema baziranog na znanju u medicini koji se oslanja na primenu metoda mašinskog učenja. Razvoj ekspertskog softverskog rešenja koji podrazumeva sve faze i probleme u procesu odabira, implementacije i validacije metode mašinskog učenja.

Ishod:

Studenti prepoznaju domene u kojima postoji potreba za razvoj ekspertskog sistema i upravljanje znanjem. Samostalno oblikuju zahteve i dizajniraju i implementiraju inteligentne softverske sisteme za podršku odlučivanju. Posebno poznaju problematiku sistema za podršku kliničkom odlučivanju. Zasnivaju implementacije na metodama mašinskog učenja. Analiziraju, upoređuju i traže najbolje programsko rešenje za realizaciju sistema veštačke inteligencije.

Sadržaj:

Definicija ekspertskog sistema. Formalna reprezentacija znanja. Prosti i složeni ekspertski sistemi. Sistemi odlučivanja. Mehanizmi donošenja odluke. Algoritamska dijagnostika. Prikupljanje i skladištenje podataka i etički aspekti upotrebe medicinskih podataka. Pretprocesiranje podataka i inženjering karakteristika. Prepoznavanje i rešavanje problema u ovim procesima. Upoređivanje i izbor modela mašinskog učenja. Merenje performansi modela mašinskog učenja. Dizajn validnih eksperimenata za razvoj modela mašinskog učenja u okviru implementacije ekspertskog sistema.

Metodologija izvođenja nastave:

Oblici izvođenja nastave su: predavanja, praktičan rad na računaru, samostalna izrada projekta i konsultacije. Predavanja se izvode uz prezentacije gde se demonstriraju teorijski okviri, programske tehnike, postojeća rešenja i naučni pravci istraživanja. Na vežbama studenti samostalno rade zadatke koji prate teme obrađene na predavanjima. Svi studenti su dužni da urade i domaće zadatke koji se pregledaju i kratko brane. Projekat se realizuje do kraja semestra i podrazumeva implementaciju jednog ekspertskog sistema. Radi se samostalno i brani na kraju semestra. Usmeni ispit se polaže u svim ispitnim rokovima.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Russel Stuart, Norvig Peter Artificial intelligence: a Modern Approach 2016 Pearson Education Limited Engleski
Bojić Dragan, Gligorić Miloš, Nikolić Boško Zbirka zadataka iz ekspertskih sistema 2009 Akademska misao Srpski jezik
Akerkar Rajendra Knowledge-based systems 2010 Jones and Bartlett Learning Engleski
Berner Eta Clinical decision support systems 2007 Springer Science+ Business Media Engleski
Kuhn Max, Johnson Kjell Feature Engineering and Selection: A Practical Approach for Predictive Models 2019 CRC Press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena