Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Integracija informacionih sistema zasnovanih na veštačkoj inteligenciji (22.EAI020)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta jeste ovladavanje osnovnim znanjem neophodnim za razumevanje potreba za integracijama velikih sistema zasnovanih na veštačkoj inteligenciji i značaja upravljanja programima u procesima njihovog integrisanja, kao i metodama za sprovođenje tih procesa primenom dubokog učenja(Deep Learning).

Ishod:

Studenti će se upoznati sa osnovnim principima i pojmovima vezanim za integracije informacionih sistema zasnovanih na veštačkoj inteligenciji i, po završetku kursa, biće osposobljeni da samostalno isprojektuju komunikaciju između više sistema programiranjem jedinstvenog interfejsa koji definiše način na koji aplikacije razmenjuju informacije. Takođe, studenti će ovladati korišćenjem savremenih alata za projektovanje integracija i programiranje API-ja primenjujući metode dubokog učenja (Deep Learning).

Sadržaj:

Predmet će pokriti sledeće oblasti: osnovne pojmove vezane za integracije, XML – eXtensible Markup Language, JSON – JavaScript Object Notation, RESTful veb servise, RAML – Representational State Transfer, životni ciklus API-ja, upoznavanje sa Anypoint Platformom i Anypoint Studiom. Teorijska nastava biće praćena praktičnom primenom stečenog znanja kroz pravljenje aplikacija u Anypoint Studiu, gde će studenti proći obuku iz: MEL-a – Mule Expression Language, strukturiranja Mule aplikacija, organizacije Mule aplikacija, komunikacije sa veb servisima, obrade i praćenja grešaka, upravljanja tokovima poruka, DataWeave tranformacija, konektovanja na dodatne/eksterne resurse.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata predavanja sa primerima razvoja integracija informacionih sistema zasnovanih na veštačkoj inteligenciji i objašnjenjima svih koncepata koji su sastavni deo procesa integrisanja. Vežbe su tokom celog perioda izvođenja podržane računarom i kroz praktičan, interaktivan rad na zajedničkom primeru, studenti primenjuju znanja stečena na predavanjima. Obaveznim projektnim zadatkom studenti pokazuju sposobnost za samostalnu praktičnu primenu stečenog znanja. Dodatno, studenti će imati priliku da se kroz organizovane posete i prakse, u kompanijama čije se primarno poslovanje zasniva na integracijama informacionih sistema zasnovanih na veštačkoj inteligenciji, upoznaju sa realnim projektima zasnovanim na tehnologijama koje na ovom predmetu uče.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Carter, R. Getting started with Mule Cloud Connect 2012 O’Reilly Engleski
Стефановић, Д., Лолић, Т. Интеграција информационих система: основни концепти – електронска скрипта 2019 FTN Srpski jezik
Dossot, D., C’Emic, J., Romero, V. Mule in Action, 2nd edition 2014 Manning Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Složeni oblici vežbi Da Da 20.00
Test Da Da 10.00
Usmeni deo ispita Ne Da 30.00
Projektni zadatak Da Da 40.00
Izvođači nastave:
Računarske vežbe
Računarske vežbe
Predavanja
Računarske vežbe