×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Увод у интелигентна и аутономна возила (22.EAI016)

Основне информације:
 
Категорија Теоријско-методолошки
Ужа научна област Рачунарска техника и рачунарске комуникације
ЕСПБ 6

У оквиру предмета студенти се упознају са постојећим концептима аутономне мобилности и тренутним стањем у области развоја интелигентних и аутономних возила. Циљ је разумевање концепта аутономног возила, таксономије нивоа аутономије, функционалне декомпозиције нивоа аутономије, као и потребних градивних блокова (са нагласком на хардвер и софтвер, али и механичке компоненте) и типичних општих архитектура потребних за реализацију аутономних функција. Посебна пажња у разумевању се посвећује идентификацији аутономних функција које се типично реализују коришћењем вештачке интелигенције, те улаза, излаза и ограничења која произилазе из њихове употребе у овом домену.

У оквиру предмета студенти се упознају са терминологијом у области аутономне мобилности, интелигентних и аутономних возила. Студенти су у стању да дефинишу потребне функције и креирају спецификацију захтева аутономног возила у зависности од задатог нивоа аутономије. Студенти су у стању да обаве први ниво декомпозиције аутономних функција, и да дефинишу основне градивне блокове неопходне за реализацију тих функција, са нагласком на идентификацију блокова заснованих на вештачкој интелигенцији. Студенти добијају увид у осетљивост аутономних система у односу на сигурност и безбедност, те на највишем нивоу дискутују ове концепте, у смислу односа између сигурности, безбедности и примене концепта неуралних мрежа и дубоког учења у овим архитектурама, што даје добар основ за етичку и безбедну примену вештачке интелигенције у даљем пројектовању решења за аутономна возила.

Појам возила; Намена и архитектура возила; Возило, саобраћај и људски фактор; Аутономна мобилност и таксономија нивоа аутономије; Системска декомпозиција возила. Примена вештачке интелигенције за аутоматизацију функционалних блокова возила. Механичка, хардверска и софтверска архитектура возила, са ограничењима примене вештачке интелигенције у управљању; Примена вештачке интелигенције за управљачке алгоритме; Безбедност и сигурност примене вештачке интелигенције у возилима; Модерне функционалности повезаних возила; Основе виртуализације, изолације, и редундантности за интелигентне алгоритме, као метода толеранције грешака алгоритама вештачке интелигенције.

Метод обрнуте учионице. Студенти се припремају за часове коришћењем доступних материјала, примера и приказа. На часу се дискутује у групама и решавају постављени проблеми, које студенти онда предају на додатни преглед од стране наставника. Други део курса се састоји од групног пројектног задатка, у коме треба пројектовати елементе модерног возила, уз мапирање алгоритама вештачке интелигенције на поједине блокове у возилима у којима се она може применити

Аутори Назив Година Издавач Језик
M. Maurer, J. C. Gerdes, B. Lenz, and H. Winner, Eds. Autonomous Driving 2016 Springer Berlin Heidelberg Енглески
F. Jimenez Intelligent Vehicles 2018 Elsevier Енглески
W. Ribbens Understanding Automotive Electronics 2017 Elsevier Енглески
Д. Самарџија, М. Милошевић Дубоко учење за аутономна возила 2019 ФТН Нови Сад Српски језик
-- Standard: SOTIF Safety of Intended functionality -automotive ISO 21448 -- -- Српски језик
-- Standard: Road vehicles – Functional safety ISO 26262 -- -- Српски језик
M. Z. Bjelica and Z. Lukac Central Vehicle Computer Design: Software Taking Over 2019 IEEE Consumer Electron. Mag., vol. 8, no. 6, pp. 84–90 Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
70.00
API Image

проф. др Милан Бјелица

Редовни професор

Предавања

API Image

проф. др Никола Теслић

Редовни професор

Предавања

Рачунарске вежбе