Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sociologija tehnike (17.E251A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za opšte discipline u tehnici
Osnovne informacije:
 
Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Sociologija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 3
Cilj:

Osposobljenost inženjera da shvate društveni značaj i ulogu tehnike u razvoju društva, pozitivne i negativne uticaje tehnike na razvoj društva i čoveka, kao i vlastiti društveni značaj i odgovornost u stvaranju humanog društva.

Ishod:

Sticanje socioloških saznanja o osobinama, izvorima, društvenim funkcijama tehnike i stvaraocima tehničkog saznanja; sticanje znanja o uticaju prirode društvenih sistema na razvoj tehnike i uticaju tehnike na razvoj društva; sticanje znanja o uticaju tehnike na procese i promene u modernom društvu: globalizacija, promene sadržaja rada i oblika organizacije rada; promene u komunikaciji, kulturi, obrazovanju, demokratiji, načinu života i mišljenja ljudi, sticanje znanja o negativnim aspektima tehničkog razvoja: uništavanje prirode, otuđenje u radu, stvaranje rizičnog društva.

Sadržaj:

Tehničko saznanje: osobine i društvene funkcije tehnike, izvori tehničkog saznanja, stvaraoci tehničkog saznanja, širenje tehničkog saznanja, naučno-tehnički potencijal, odnos nauke i tehnike.Odnos tehnike i društva: uticaj društva na razvoj tehnike i uticaj tehnike na razvoj društva. Industrijsko i informatičko društvo. Uticaj tehnike na život, svest i kulturu.Tehnika i globalizacija: uzroci i dimenzije globalizacije, tehnološki jaz, beg mozgova; Tehnika i organizacija rada: fleksibilna proizvodnja, umrežene organizacije, ekonomija znanja, elektronska ekonomija.Tehnika i rad: skraćenje radnog vremena, promena sadržaja rada, opadanje značaja rada. Tehnika i otuđenje u radu: uticaj tehnike na otuđenje u radu, oblici otuđenja, humanizacija rada Masovni mediji i komunikacije: globalna televizija, uticaj televizije na društvo, teorije o medijima, mobilna telefonija i internet, uticaj interneta na društvo, medijski imperijalizam, masovna kultura, sajber kriminal.Tehnika i obrazovanje: obrazovanje i nove komunikacijske tehnologije, obrazovanje i tehnološki jaz, virtuelni univerziteti, inteligencija i obrazovni uspeh.Tehnika i demokratija: globalni mediji i širenje liberalne demokratije, mediji i virtuelna stvarnost, otpor i alternative globalnim medijima. Tehnika i ekološka kriza: globalno zagrevanje, genetski modifikovana hrana, tehnički rizici, tehničko društvo kao rizično. Tehnička inteligencija: društveni položaj i uticaj, inženjerska etika.

Metodologija izvođenja nastave:

Na predavanjima se izlažu problemi, a zatim se otvara rasprava u kojoj studenti mogu da postavljaju pitanja i da interaktivnim pristupom doprinesu kvalitetu nastavnog procesa.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Wenda K. Bauchspies, Jennifer Croissant, Sal Restivo Science, Technology and Society: A Sociological Approach 2005 John Wiley & Sons Engleski
Jan L. Harrington Technology and Society 2011 Jones & Bartlett Engleski
James Stevin The Internet and Society 2000 Camridge, Polity Engleski
Radivojević, R. Tehnika i društvo 2004 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Entoni Gidens Sociologija 2007 Ekonomski fakultet Srpski jezik
Deborah G. Johnson, Jameson M. Wetmore Technology and Society: Building our Sociotechnical Future 2009 MIT Press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Domaći zadatak Da Da 5.00
Test Da Da 10.00
Test Da Da 10.00
Test Da Da 10.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Test Da Da 10.00
Izvođači nastave:
Predavanja