Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljački algoritmi u realnom vremenu (17.E2316)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Automatika i upravljanje sistemima
Multidisciplinarna Ne
ESPB 8
Cilj:

Ovladavanje teorijskim i praktičnim osnovama upravljačkih algoritma u realnom vremenu. Omogućavanje studentima da samostalno mogu da projektuju i implementiraju softverska rešenja za određenu grupu sistema koje rade u realnom vremenu, kao i da mogu samostalno da realizuju pojedine softverski dizajnirane instrumente.

Ishod:

U okviru kursa studenti će se upoznati sa osnovnim postupcima projektovanja i implemntacije upravljačkih algoritma u realnom vremenu. Po završetku kursa student bi trebao da bude u mogućnosti da proceni relativnu težinu konkretnog upravljačkog problema, da predloži rešenje, proceni resurse neophodne za rešavanje problema, projektuje upravljački algoritam, pronađe kritične tačke problema, implementira rešenje, testira i proceni valjanost istog. Takođe, studenti bi po završetku kursa trebali da budu u mogućenosti da samostalno projektuju, dizajniraju i realizuju pojedine softverski dizajnirane instrumente.

Sadržaj:

Osnove sistema u realnom vremenu. Osnovi digitalnih sistema. Hardver za sisteme u realnom vremenu. Operativni sistem u realnom vremenu. Programski jezici za projektovanje sistema u realnom vremenu i pristupi projektovanju. Upravljanje u realnom vremenu. Implementacija digitalnih regulatora. Simulacija procesa u realnom vremenu (Hardware-in-the-loop, HIL simulacija). Primena optimizacionih metoda u upravljanju u realnom vremenu. Komunikacija između različitih hardverskih platformi u realnom vremenu. Komunikacioni protokoli. Automati stanja. Šeme projektovanja kod sistema koji rade u realnom vremenu. Enkaspulacija podataka kod sistema koji rade u realnom vremenu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računarsko – laboratorijske vežbe, laboratorijske vežbe, konsultacije. Ocena se formira na osnovu položenih teorijskih testova (2 testa), prisustva na laboratorijskim vežbama i odbranjenih laboratorijskih vežbi i implementacije i odbrane projekta. Odbranjene laboratorijske vežbe važe do kraja školske godine.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Thomas J. Bress Effective LabVIEW Programming 2013 National Technology and Science Press Engleski
Boris Jakovljević, Milan Rapaić Skripta iz primene upravljačkih algoritama u realnom vremenu 2016 Srpski jezik
Boris Jakovljević, Stefana Jocić, Miloš Miletić Upravljački algoritmi, sistemi i njihova realizacija u LabView-u 2019 Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
Boris Jakovljević, Stefana Jocić, Milica Janković, Marko Barjaktarović, Kosta Jovanović, Nikola Knežević, Živko Kokolanski, Bodan Velkovski, Tomislav Novak, Ivan Lujo, Angelika Tefelska, Dariusz Tefelski Control, virtual instrumentation and signal processing use cases practicum 2019 Fakultet tehničkih nauka Engleski
Phillip A. Laplante , Seppo J. Ovaska Real-Time Systems Design and Analysis: Tools for the Practitioner 2012 Wiley-IEEE Press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena