Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Internet i mikrokontroleri u medicinskoj dijagnostici i nadzoru (17.E1PS1)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Električna merenja, metrologija i biomedicina
Multidisciplinarna Da
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je da predstavi najnovija rešenja i metode u oblasti primene interneta i mikrokontrolera u biomedicinskom inženjerstvu.

Ishod:

Razumevanje namene, arhitekture i tehnologija internet baziranih merno-informacionih sistema i mikrokontrolera namenjenih za primenu u biomedicinskom inženjerstvu; sposobnost pretraživanja relevantne literature i drugih oblika informacija iz oblasti internet sistema i mikrokontrolera, i sposobnost prezentacije rezultata istraživanja; dobro poznavanje i razumevanje modula internet sistema; projektantska znanja i veštine u oblasti web baziranih merno-akvizicionih sistema.

Sadržaj:

Struktura internet baziranih merno-informacionih sistema. Vrste akvizicionih modula u distribuiranim merno-akvizicionim sistemima u različitim oblastima primene (industrija, zaštita životne sredine, energetski sistemi, kućni uređaji): inteligentni senzori, RFID tagovani objekti, namenski embedded merno-akvizicioni sistemi i računarski merno-akvizicioni sistemi. Proširenje akvizicionih modula sa integrisanim web serverima i web aplikacijama. Uloga i implementacije servera u distribuiranim merno-akvizicionim sistemima. Klijentske aplikacije u distribuiranim merno-akvizicionim sistemima. Stand-alone klijentske aplikacije i web klijentske aplikacije. Klijentski uređaji: računari opšte namene, namenski embedded sistemi i prenosivi uređaji opšte namene. Integracija Cloud servisa u web distribuiranim merno-akvizicionim sistemima. Programiranje i deployment akvizicionih modula. Programiranje i deployment serverskih modula. Programiranje i deployment klijentskih modula. Akvizicioni embedded web serveri implementirani u C programskom jeziku. Primeri DotNET, JAVA, PHP i Phyton akvizicionih embedded web aplikacija. Praktikum i primeri servera srednjeg sloja u web distribuiranim merno-akvizicionim sistemima u različitim oblastima primene. Praktikum i primeri klijentskih modula u web distribuiranim merno-akvizicionim sistemima u različitim oblastima primene. Podsistemi za automatsku kalibraciju, testiranje i metrološko obezbeđenje u web distribuiranim merno-akvizicionim sistemima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, laboratorijske vežbe i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
V. R. Haasz Advanced Distributed Measuring Systems - Exhibits of Application 2012 River Publishers Engleski
Milosavljević, B., Vidaković, M. Java i Internet programiranje 2007 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena