Univerzitet u Novom Sadu

Predmet: Odabrana poglavlja iz teorije inženjerskog eksperimenta u grafičkim tehnikama (17.DZ01TF)

Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
ESPB 5

Sticanje znanja o savremenim prilazima u oblasti teorije inženjerskog eksperimenta u grafičkim tehnikama. Osnovni cilj izučavanja je razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i istraživačkih veština iz oblasti teorije inženjerskog eksperimenta u grafičkim tehnikama kao specifičnim inženjerskim naukama. Pored toga cilj je i razvoj sposobnosti u području informacionih tehnologija - IT u grafičkim tehnikama i procesima koji se istraživački kvalitetno mogu prestaviti preko teorije inženjerskog eksperimenta.

Savladana neophodna znanja iz oblasti teorije inženjerskog eksperimenta u grafičkim tehnikama. Sposobnost bavljenja naučno istraživačkim radom u području inženjerskog eksperimenta za grafičke tehnike, sposobnost samostalnog interpretiranja i rešavanja problema iz predmetne oblasti i poznavanje osnovnih teorijskih i istraživačkih pravaca. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni istraživački rad u oblasti vezanoj za predmet. Samostalni istraživački rad obuhvata detaljan pregled aktuelne naučne literature vezane za oblast, pisanje seminarskog rada i pisanje rada iz oblasti predmeta.

Aktuelno stanje u oblasti istraživanja i izbor istraživanja u okviru grafičkih tehnika i procesa. Postavka eksperimenta kao oblika naučnogistraživanja u teorijiinženjerskogeksperimenta u grafičkim tehnikama. Analiza mernih uređaja i greška merenja od značaja za izvođenje eksperimenta. Izbor, obrada i prezentovanje mernih rezultata. Metode analize i diskusije mernih podataka i rezultata. Istraživanje primene saavremenih programskih alata i tehnikaprestavljanja i publikovanja rezultata naučnoj javnosti. Analiza mogućnosti primene u realnim uslovima. Postupci analize utvrđivanja signifikantnosti rezultata.

Nastava se izvodi u vidu predavanja i kroz studijski istraživački rad. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva i prezentuju karakteristični primeri, uz primenu savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija. Pored predavanja redovno se održavaju konsultacije. Studijski istraživački rad podrazumeva aktivno praćenje i izučavanje primarnih naučnih izvora (časopisa, monografija i naučnih knjiga), izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenata, kao i pisanje naučnog rada iz oblasti predmeta.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kašiković, N., Novaković, D., Stančić, M. Procesni parametri štampe tekstilnih materijala : monografija 2019 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kipphan, H. Handbook of Print Media : Technologies and Production Methods 2001 Springer-Verlag, Heidelberg Engleski
Pantelić, I. Uvod u teoriju inženjerskog eksperimenta 1976 Radnički univerzitet "Radivoj Ćirpanov", Novi Sad Srpski jezik
Griffiths, P. Applied Statistics Algorithms 1987 The Royal Statistical, London Engleski
Cox, D.R. Theoretical Statistics 1974 Chapman & Hall, London Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Predmetni projekat
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predavanja
Predavanja