×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Одабрана поглавља из теорије инжењерског експеримента у графичким техникама (17.DZ01TF)

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Графичко инжењерство
ЕСПБ 5

Стицање знања о савременим прилазима у области теорије инжењерског експеримента у графичким техникама. Основни циљ изучавања је развој научних способности, академских и истраживачких вештина из области теорије инжењерског експеримента у графичким техникама као специфичним инжењерским наукама. Поред тога циљ је и развој способности у подручју информационих технологија - ИТ у графичким техникама и процесима који се истраживачки квалитетно могу преставити преко теорије инжењерског експеримента.

Савладана неопходна знања из области теорије инжењерског експеримента у графичким техникама. Способност бављења научно истраживачким радом у подручју инжењерског експеримента за графичке технике, способност самосталног интерпретирања и решавања проблема из предметне области и познавање основних теоријских и истраживачких праваца. Део наставе на предмету се одвија кроз самостални истраживачки рад у области везаној за предмет. Самостални истраживачки рад обухвата детаљан преглед актуелне научне литературе везане за област, писање семинарског рада и писање рада из области предмета.

Актуелно стање у области истраживања и избор истраживања у оквиру графичких техника и процеса. Поставка експеримента као облика научногистраживања у теоријиинжењерскогексперимента у графичким техникама. Анализа мерних уређаја и грешка мерења од значаја за извођење експеримента. Избор, обрада и презентовање мерних резултата. Методе анализе и дискусије мерних података и резултата. Истраживање примене саавремених програмских алата и техникапрестављања и публиковања резултата научној јавности. Анализа могућности примене у реалним условима. Поступци анализе утврђивања сигнификантности резултата.

Настава се изводи у виду предавања и кроз студијски истраживачки рад. На предавањима се излаже теоретски део градива и презентују карактеристични примери, уз примену савремених информационо-комуникационих технологија. Поред предавања редовно се одржавају консултације. Студијски истраживачки рад подразумева активно праћење и изучавање примарних научних извора (часописа, монографија и научних књига), извођење нумеричких симулација и експеримената, као и писање научног рада из области предмета.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Kipphan, H. Handbook of Print Media : Technologies and Production Methods 2001 Springer-Verlag, Heidelberg Енглески
Cox, D.R. Theoretical Statistics 1974 Chapman & Hall, London Енглески
Пантелић, И. Увод у теорију инжењерског експеримента 1976 Раднички универзитет "Радивој Ћирпанов", Нови Сад Српски језик
Кашиковић, Н., Новаковић, Д., Станчић, М. Процесни параметри штампе текстилних материјала : монографија 2019 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Griffiths, P. Applied Statistics Algorithms 1987 The Royal Statistical, London Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00

Предавања

API Image

проф. др Сандра Дедијер

Редовни професор

Предавања