Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz teorije inženjerskog eksperimenta u grafičkim tehnikama (17.DZ01TF)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u oblasti teorije inženjerskog eksperimenta u grafičkim tehnikama. Osnovni cilj izučavanja je razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i istraživačkih veština iz oblasti teorije inženjerskog eksperimenta u grafičkim tehnikama kao specifičnim inženjerskim naukama. Pored toga cilj je i razvoj sposobnosti u području informacionih tehnologija - IT u grafičkim tehnikama i procesima koji se istraživački kvalitetno mogu prestaviti preko teorije inženjerskog eksperimenta.

Ishod:

Savladana neophodna znanja iz oblasti teorije inženjerskog eksperimenta u grafičkim tehnikama. Sposobnost bavljenja naučno istraživačkim radom u području inženjerskog eksperimenta za grafičke tehnike, sposobnost samostalnog interpretiranja i rešavanja problema iz predmetne oblasti i poznavanje osnovnih teorijskih i istraživačkih pravaca. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni istraživački rad u oblasti vezanoj za predmet. Samostalni istraživački rad obuhvata detaljan pregled aktuelne naučne literature vezane za oblast, pisanje seminarskog rada i pisanje rada iz oblasti predmeta.

Sadržaj:

Aktuelno stanje u oblasti istraživanja i izbor istraživanja u okviru grafičkih tehnika i procesa. Postavka eksperimenta kao oblika naučnogistraživanja u teorijiinženjerskogeksperimenta u grafičkim tehnikama. Analiza mernih uređaja i greška merenja od značaja za izvođenje eksperimenta. Izbor, obrada i prezentovanje mernih rezultata. Metode analize i diskusije mernih podataka i rezultata. Istraživanje primene saavremenih programskih alata i tehnikaprestavljanja i publikovanja rezultata naučnoj javnosti. Analiza mogućnosti primene u realnim uslovima. Postupci analize utvrđivanja signifikantnosti rezultata.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi u vidu predavanja i kroz studijski istraživački rad. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva i prezentuju karakteristični primeri, uz primenu savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija. Pored predavanja redovno se održavaju konsultacije. Studijski istraživački rad podrazumeva aktivno praćenje i izučavanje primarnih naučnih izvora (časopisa, monografija i naučnih knjiga), izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenata, kao i pisanje naučnog rada iz oblasti predmeta.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kipphan, H. Handbook of Print Media : Technologies and Production Methods 2001 Springer-Verlag, Heidelberg Engleski
Kašiković, N., Novaković, D., Stančić, M. Procesni parametri štampe tekstilnih materijala : monografija 2019 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Cox, D.R. Theoretical Statistics 1974 Chapman & Hall, London Engleski
Griffiths, P. Applied Statistics Algorithms 1987 The Royal Statistical, London Engleski
Pantelić, I. Uvod u teoriju inženjerskog eksperimenta 1976 Radnički univerzitet "Radivoj Ćirpanov", Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetni projekat Da Da 50.00
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Predavanja