Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz teorije inženjerskog eksperimenta (17.DZ01T)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u oblasti teorije inženjerskog eksperimenta. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština iz oblasti teorije inženjerskog eksperimenta. Postizanje sposobnosti za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija u procesima realizacije inženjerskog eksperimenta.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike inženjerskog eksperimenta. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teorijskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti sistemskog prilaza inženjerskom eksperimentu. Razvoj kreativnog i nezavisnog rasuđivanja o problemima iz predmetne oblasti.

Sadržaj:

Eksperiment kao oblik naučnog istraživanja. Teorija inženjerskog eksperimenta. Jednofaktorni i višefaktorni planovi eksperimenta. Centralni kompozicioni plan. Modeli eksperimentalnih istraživanja. Analiza rezultata eksperimenta. Primena veštačke inteligencije u teoriji inženjerskog eksperimenta.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kovač, P. Metode planiranja i obrade eksperimenta 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Angela Dean, Daniel Voss, Danel Draguljić Design and Analysis of Experiments 2017 Springer Engleski
Douglas C. Montgomery Design and Analysis of Experiments 2008 John Wiley & Sons, Inc. New York Engleski
Kovač, P. Modeliranje procesa obrade: faktorni planovi eksperimenta 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Box, G. E.; Hunter, W. G.; Hunter, J. S. Statistics for Experimenters: Design, Innovation, and Discovery 2005 John Wiley & Sons, Inc. New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena