×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Модели кретања у клиничким истраживањима (17.DTMB01)

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област
  • Механика деформабилног тела
  • Механика
ЕСПБ 10

Научити основне принципе и методе механике као науке о силама, кретању и деформацијама тела под дејством сила и то у оном делу који се препознаје у клинчким истраживањима; развити способности и вештине активне примене савременог математичког апарата и информационих техниологија у области препознавања, идентификације, формулације и могућег решавања биомеханичких проблема у домену интерне медицине.

Способност повезивања принципа и метода механике са проблемима квантификације нормалних и патолошких процеса; препознавање коректних модела за различита кретања како људског тела у тродимензијском простору тако и унутар људског тела; могућност да самостално вежба, марљиво ради, креативно размишља, те да научено употреби за дизајн нових решења везаних за дијагностику и третмане у случају повреда и болести.

Идеја овог курса је да се опишу начини како модели кретања, језик једначина и информационе технологије могу бити од користи за увид у физиолошка и патофизиолошка питања те разумевање процеса који повезује и разграничава та два стања. Упркос квантитативној природи своје области јер велики број одлука лекари клиничари доносе на основу бројева и интервала прихватљивих вредности, током студија и касније у пракси, они се баве само вербалним описом низова стања од нормалног ка патолосхком. Ради се и о нивоу ћелијске али и физиологије система. У последњој декади у прегледној, монографској и уџбеничкој литератури медицине се појавио велики број резултата заснованих на проласку кроз баријере измедју медицине и фундаменталних наука. Проблеми хемодинамике, нефрологије, неурологије и пулмологије су сада повезани са моделима и пажљиво дизајнираним мерењима. Садржај курса је одредјен изабраним поглављима из доле наведених референци.

Предавања, студијски истраживачки рад и консултације. На предавањима се излаже теоретски део градива уз употребу савремене опреме и информационо-комуникационих технологија. Кроз предавања студент стиче и овладава савременим научним сазнањима, научним методама и поступцима који га оспособљавају за самосталан студијски истраживачки рад. Поред предавања редовно се одржавају и консултације. Студијски истраживачки рад обухвата све облике наставе који су у функцији непосредног оспособљавања студента за истраживање, писање научних радова и израду докторске дисертације. Студијски истраживачки рад обухвата активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење нумеричких симулација и експерименатлних истраживања.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Mair Zamir Hemo-Dynamics 2016 Springer Енглески
James Keener and James Sneyd Mathematical Physiology 2009 Springer Енглески
David A. Rubenstein, Wei Yin and Mary D. Frame Biofluid mechanics, An introduction to fluid mechanics, macrocirculation and microcirculation 2015 Elsevier Енглески
Alwin Scott Neuroscience: a mathematical primer 2002 Springer Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00
API Image

проф. др Драган Спасић

Редовни професор

Предавања

API Image

проф. др Драган Спасић

Редовни професор

Студијски истраживачки рад