Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modeli kretanja u kliničkim istraživanjima (17.DTMB01)

Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast
  • Mehanika deformabilnog tela
  • Mehanika
ESPB 10

Naučiti osnovne principe i metode mehanike kao nauke o silama, kretanju i deformacijama tela pod dejstvom sila i to u onom delu koji se prepoznaje u klinčkim istraživanjima; razviti sposobnosti i veštine aktivne primene savremenog matematičkog aparata i informacionih tehniologija u oblasti prepoznavanja, identifikacije, formulacije i mogućeg rešavanja biomehaničkih problema u domenu interne medicine.

Sposobnost povezivanja principa i metoda mehanike sa problemima kvantifikacije normalnih i patoloških procesa; prepoznavanje korektnih modela za različita kretanja kako ljudskog tela u trodimenzijskom prostoru tako i unutar ljudskog tela; mogućnost da samostalno vežba, marljivo radi, kreativno razmišlja, te da naučeno upotrebi za dizajn novih rešenja vezanih za dijagnostiku i tretmane u slučaju povreda i bolesti.

Ideja ovog kursa je da se opišu načini kako modeli kretanja, jezik jednačina i informacione tehnologije mogu biti od koristi za uvid u fiziološka i patofiziološka pitanja te razumevanje procesa koji povezuje i razgraničava ta dva stanja. Uprkos kvantitativnoj prirodi svoje oblasti jer veliki broj odluka lekari kliničari donose na osnovu brojeva i intervala prihvatljivih vrednosti, tokom studija i kasnije u praksi, oni se bave samo verbalnim opisom nizova stanja od normalnog ka patoloshkom. Radi se i o nivou ćelijske ali i fiziologije sistema. U poslednjoj dekadi u preglednoj, monografskoj i udžbeničkoj literaturi medicine se pojavio veliki broj rezultata zasnovanih na prolasku kroz barijere izmedju medicine i fundamentalnih nauka. Problemi hemodinamike, nefrologije, neurologije i pulmologije su sada povezani sa modelima i pažljivo dizajniranim merenjima. Sadržaj kursa je odredjen izabranim poglavljima iz dole navedenih referenci.

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
David A. Rubenstein, Wei Yin and Mary D. Frame Biofluid mechanics, An introduction to fluid mechanics, macrocirculation and microcirculation 2015 Elsevier Engleski
Alwin Scott Neuroscience: a mathematical primer 2002 Springer Engleski
James Keener and James Sneyd Mathematical Physiology 2009 Springer Engleski
Mair Zamir Hemo-Dynamics 2016 Springer Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Predmetni projekat
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predavanja
Studijski istraživački rad