Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Istraživanja i simulacije tokova drumskog saobraćaja (17.DSSK3A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Planiranje, regulisanje i bezbednost saobraćaja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja iz oblasti istraživanja i simulacija tokova drumskog saobraćaja (tokovi putnika, tokovi motornih vozila, biciklistički tokovi, tokovi pešaka i sl.) Izrada modela i algoritama u skladu sa karakteristikama saobraćajnih tokova na putnoj i uličnoj mreži. Primena softwera za simulacije o istraživanje karakteristika saobraćajnog toka.

Ishod:

Primena stečenih znanja za istraživanje uticaja saobraćajnih tokova u različitim fazama planiranja i projektovanja transportnih mreža. Rezultati istraživanja koriste se za testiranje konkretnih rešenja i efekata saobraćajne politike i oblasti projektovanja održivih urbanih sistema

Sadržaj:

Značaj istraživanja tokova drumskog saobraćaja i formiranja baza podataka. Savremene baze podataka. Oprema za merenje tokova drumskog saobraćaja, tehničke karakteristike, mogućnost primene, tačnost i sl. Teorije i modeli tokova drumskog saobraćaja. Metode izbora uzorka, statističke analize. Istraživanja u realnim sistemima i relanom vremenu. Prakičan rad na realnim podacima i savremenim softverima. Kalibracija modela i testiranje varijantnih rešenja primenom makrosimulacija i mikrosimulacija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije, prkatična istraživanja, samostalan rad studenta.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jaume Barcelo Fundamentals of Traffic Simulation 2010 Springer, New York, Heidelberg, London Engleski
Martin Treiber, Arne Kesting Traffic Flow Dynamics: Data, Models and Simulation 2012 Springer, Heidelberg Engleski
Femke Kessels Traffic Flow Modeling 2018 Springer, Heidelberg Engleski
Kuzović, Lj., Bogdanović, V. Teorija saobraćajnog toka 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Drew, D. Traffic Flow Theory and Control 1968 McGraw-Hill, New York Engleski
Formiranje ocene: