Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi zasnovani na računarskoj inteligenciji (17.DRT09)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Računarska tehnika i računarske komunikacije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Studenti će upoznati metode interpretiranja ogromnih količina podataka i kako se može generisati znanje tim postupcima. Naučene tehnike obrade i prenosa podataka u realnom vremenu predstavljaju ključne mehanizme savremenih pametnih računarskih uređaja.

Ishod:

Usvajanje znanja o tehnikama modelovanja i obrade velikih količina podataka. Ove tehnike obuhvataju širok spektar algoritama za automatsko učenje i automatsko generisanje računarskih modela visokih performansi.

Sadržaj:

Pregled metoda računarske inteligenije i njene primene. Sistemi rasplinute logike i primena. Metode grupisanja podataka. Metode sažimanja podataka. Vestačke neuronske mreže: tipove, obuka i primene. Metode pretrage rešenja: evolutivni algoritmi, algoritmi rojeva i slično. Detaljna razrada nekoliko praktičnih primera industrijske primene.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Tutorijali. Konsultacije. Nastava se izvodi iz dva dela. U prvom delu blok nastave studenti slušaju predavanja iz teorije. U drugom delu blok nastave, student izrađuje zadatke koji obuhvataju njegov ispitni rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kukolj, D. Sistemi zasnovani na računarskoj inteligenciji 2007 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena