Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja reinženjeringa informacionih sistema (17.DRNI23)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje naprednih znanja i specifičnih tehnoloških veština iz oblasti istraživanja i savremenih pristupa u oblasti reinženjeringa informacionih sistema. Razumevanje značaja reinženjeringa u procesu modernizacije informacionih sistema.

Ishod:

Osposobljavanje za analizu postojećih pristupa i rešenja u domenu reinženjeringa informacioni sisma, kao i različite primene savremenih pristupa u oblasti reinženjeringa informacionih sistema i baza podataka.

Sadržaj:

Savremeni pristupi i metode u oblasti reinženjeringa informacionih sistema. Napredne tehnike otkrivanja znanja o poslovnim procesima. Koncepti, metode i alati za proces evolucije informacionih sistema. Pristupi reinženjeringu informacionih sistema zasnovani na modelima. Metode i tehnike transformacija šema baza podataka u obezbeđenju renženjeringa informacionih sistema. Primeri praktične primene. Samostalni istraživačko-studijski rad u oblasti reinženjeringa informaxcionih sistema. Analiza i aktivno korišćenje primarnih naučnih izvora.

Metodologija izvođenja nastave:

Oblici izvođenja nastave: predavanja, istraživački rad, izrada projekta i konsultacije. Tokom celokupnog procesa izvođenja nastave, studenti se podstiču na intenzivnu komunikaciju, kritičko rezonovanje, samostalni istraživački rad i aktivan odnos prema procesu nastave. Studenti su obavezni da samostalno urade jedan projekat. Poželjna priprema istraživačkog rada iz oblasti predmeta.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
R. Valvedere, M. R. Talla Information Systems Reengineering for Modern Business Systems 2012 IGI Global Engleski
Joseph Shi, Piu Fong Information Systems Reengineering, Integration and Normalization 2015 Springer Engleski
Favre, L. Model Driven Architecture for Reverse Engineering Technologies: Strategic Directions and System Evolution 2010 Engineering Science Reference, Hershey Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena