Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja računarstva visokih performansi i primene u nauci o podacima (17.DRNI22)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje naprednih znanja iz oblasti računarstva visokih performansi i odabranih primena u nauci o podacima.

Ishod:

Osposobljavanje za analizu postojećih pristupa i rešenja u oblasti računarstva visokih performansi, kao i različite primene savremenih pristupa u računarstvu visokih perofmansi na rešavanje problema u nauci o podacima.

Sadržaj:

Savremeni pristupi i metodi u računarstvu visokih performansi. Savremeni heterogeni računarski procesori i njihovo programiranje. Izvršavanje algoritama opšte namene na grafičkim procesorima (GPGPU). Savremeni pristupi i metodi za čuvanje i analizu velikih skupova podataka primenom računarskih sistema visokih performansi. Primena računarstva viskoih performansi u nauci o podacima - generisanje znanja, vizuelizacija, simulacija. Samostalni istraživačko-studijski rad u oblasti računarstva visokih performansi. Analiza i aktivno korišćenje primarnih naučnih izvora.

Metodologija izvođenja nastave:

Oblici izvođenja nastave su: predavanja, istraživački rad, izrada projekta, i konsultacije. Tokom celokupnog procesa izvođenja nastave, studenti se podstiču na intenzivnu komunikaciju, kritičko rezonovanje, samostalni istraživački rad i aktivan odnos prema procesu nastave. Studenti su obavezani da samostalno urade jedan projekat. Poželjna priprema istraživačkog rada iz oblasti predmeta.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Provost, F., Fawcett, T. Data Science for Business: What You Need to Know about Data Mining and Data-Analytic Thinking 2013 O’Reilly Media, Sebastopol Engleski
N. Matloff Parallel Computing for Data Science: With Examples in R, C++, and CUDA 2015 Chapman&Hall/CRC Engleski
J. Cheng, M. Grossman, T. McKercher Professional CUDA C Programming 2014 Wrox Press Engleski
Eijkhout, V. Introduction to High Performance Scientific Computing 2015 Lulu Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena