Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja digitalne obrade slike sa primenama u nauci o podacima (17.DRNI21)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Osposobljavanje studenata za praćenje literature i aktivan istraživački rad u oblasti digitalne obrade slike i njenih primena u nauci o podacima.

Ishod:

Student se osposobljava za aktivno praćenje naučne literature i istraživački rad u oblasti digitalne obrade slike sa primenama u nauci o podacima.

Sadržaj:

Savremeni pristupi i metode u oblasti digitalne obrade slike. Segmentacija digitalne slike, ekstrakcija deskriptora i analiza sadržaja slike. Ekstrakcija podataka iz digitalne slike i njihova analiza. Kreiranje znanja primenom algoritama za digitalnu obradu slike. Primena naprednih algoritama i metoda za digitalnu obradu slike u nauci o podacima.

Metodologija izvođenja nastave:

Oblici izvođenja nastave su: predavanja, praktičan rad na računaru, izrada projekta, i konsultacije. Na predavanjima se, korišćenjem potrebnih didaktičkih sredstava, izlažu sadržaji predmeta i stimuliše se aktivno učešće studenata tako što su studenti obavezni da izlože sadržaje koji im se dodele. Praktični deo studenti savladavaju radom na računaru. Student je obavezan da samostalno uradi projekat.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
S. Birchfield Image Processing and Analysis 2017 CANGAGE Learning Engleski
R. Hartley, A. Zisserman Multiple View Geometry in Computer Vision 2004 Cambridge University Press Engleski
Szeliski, R. Computer vision: algorithms and applications 2011 Springer, London Engleski
Različite grupe autora Monografske publikacije i radovi iz oblasti digitalne obrade slika i nauke o podacima 2017 Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena