Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja upravljanja naučnom delatnošću (17.DRNI13)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Upoznavanje studenata sa konceptima i sistemima istraživačke delatnosti. Sticanje znanja i veština za projektovanje sistema istraživačke delatnosti.

Ishod:

Nakon uspešno završenog kursa student je u poznaje i u stanju je da koristi postojeće informacione sisteme istraživačke delatnosti, kao i da specificira i implementira informacioni sistem za potrebe naučno-istraživačkih institucija.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi naučno-istraživačke delatnosti i veza između njih: istraživač, institucija, projekat, publikovani naučno-istraživački rezultat. Vrste publikovanih naučno-istraživačkih rezultata. Modeli vrednovanja naučno-istraživačkih rezultata. Citatne baze. Pronalaženje naučno-istraživačkih rezultata. Standardizacija u sistemima naučno-istraživačke delatnosti. Standardi u pretragama naučno-istraživačkih rezultata. Softverske platforme za kreiranje institucionalnih repozitorijuma. Mreže institucionalnih repozitorijuma.

Metodologija izvođenja nastave:

Oblici izvođenja nastave su: Predavanja, praktičan rad na računaru, izrada projekta, i konsultacije.Na predavanjima se, korišćenjem potrebnih didaktičkih sredstava, izlažu sadržaji predmeta i stimuliše se aktivno učešće studenata tako što su studenti obavezni da izlože sadržaje koji im se dodele. Praktični deo studenti savladavaju radom na računaru. Student je obavezan da samostalno uradi projekat.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Različiti autori Monografske publikacije i naučni radovi iz odabranih oblasti digitalnih arhiva 2012 Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena