Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja savremenih metoda razvoja softvera (17.DRNI12)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za primenjene računarske nauke i informatiku
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Upoznavanje studenata sa životnim ciklusom softverskog proizvoda i različitim metodologijama, standardima i alatima koji podržavaju životni ciklus softverskog proizvoda u celini ili u nekoj od njegovih faza

Ishod:

Nakon uspešno završenog kursa student je upoznat sa različitim metodologijama za razvoj softvera, kao i standardima i alatima koji ih podržavaju. Po završetku kursa, student je sposoban da odabere i aktivno primeni optimalnu metodologiju i alate za konkretni softverski projekat, kao da obrazloži svoj izbor.

Sadržaj:

Životni ciklus softverskog proizvoda; faze životnog ciklusa; značaj primene metodologija za razvoj softvera; istorijat razvoja metodologija; modeli razvoja softvera; modeli bazirani na vodopadu; iterativni i inkrementalni modeli; Bemov spiralni model; modeli bazirani na prototipovima; agilne metodologije (SCRUM, ekstremno programiranje, Feature Driven Development - FDD , Dynamic Systems Development Method – DSDM, Kristal, Adaptivni razvoj softvera - ASD); automatizovan razvoj softvera; savremeni alati za planiranje, projektovanje, konstrukciju i dokumentovanje; alati za podršku timskog rada i praćenja napretka projekta.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računarske vežbe i konsultacije. Praktični deo projekta se radi timski, u okviru projekta koji treba da ilustruje korišćenje izabrane metodologije i alata. Ispit je usmeni. Ocena ispita se formira na osnovu uspeha projekta i usmenog ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kassem A. Saleh Software Engineering 2009 J. Ross Publishing Engleski
B. Boehm, R. Turner Balancing Agility And Discipline 2009 Pearson Education, Inc. Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena