Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Akvizicija i obrada signala u tehnološkim sistemima (17.DP054)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mašine alatke, tehnološki sistemi i automatizacija postupaka projektovanja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim sistemoma za akviziciju i obradu signala u tehnološkim sistemima. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u oblasti primene akvizicionih sistema kroz različite metode i tehnike obrade signala.

Ishod:

Detaljno poznavanje problematike akvizicije senzorskih signala i njihova obrada u cilju primene tehnološkim sistemima. Osposobljenost za samostalan rad u rešavanju teorijskih i praktičnih problema uz upotrebu naučnih metoda. Razvoj kreativnog rada u primeni sistema za akviziciju i obradu signala tehnološkim sistemima.

Sadržaj:

Metode i tehnike akvizicije signala u tehnološkim sistemima. Sistemi i uređaji za akviziciju signala. Senzori, klasifikacija senzora. Tačnos, opseg merenja, greške i tačnost. Softveri za obradu signala. Konverzija signala A/D i D/A.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije.Teorijsko gradivo se izlaže na predavanjima primenom savremene opreme. Na predavanjima student stiče savremena naučna znanja, ovladava naučnim metodama i tehnikama koje ga osposobljavaju za samostalan studijiski istraživački rad. Kroz konsulatacije studenti se dodatno osposobljavaju u primeni teorijskog i praktičnog znanja. Studijskim istraživačkim radom obuhvaćeno je praćenje aktuelnih naučnih izvora, primena metoda akvizicije i obrade signala kroz eksperimentalni rad i istraživanje.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Steven W. Smith Digital Signal Processing, second edition 1999 Calofornia Technical Publishing Engleski
Shin K., Hammond J.K. Fundamentals of Signal Processing for Sound and Vibration Engineers 2008 John Wiley & Sons, Ltd Srpski jezik
Robert B. Northrop Introduction to Instrumentation and Measurements, second edition 2005 Taylor & Francis Group Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena