Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Fizičko modelovanje i numeričke simulacije procesa u obradi deformisanjem (17.DP053)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologije plastičnog deformisanja, aditivne i virtuelne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u oblasti fizičkog modeliranja i numeričkih simulacija procesa deformisanja. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u ovom domenu. Razvoj sposobnosti za primenu različitih tehnika i širokog spektra informacionih tehnologija u oblasti fizičkog i numeričkog modelovanja procesa deformisanja.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike fizičkog modelovanja i numeričkih simulacija procesa obrade deformisanjem. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema uz primenu naučnih metoda i postupaka u oblasti fizičkog modelovanja i numeričkih simulacija procesa obrade deformisanjem. Ovladavanje kreativnim sposobnostima za razvoj novih metodoloških postupaka i prilaza u domenu tematske oblasti. Razvoj kreativnog i nezavisnog rešavanja problema u oblasti inženjerskog dizajniranja i izrade implanata i medicinskih modela. fizičkog modelovanja i numeričkih simulacija procesa obrade deformisanjem.

Sadržaj:

Metode modelovanja. Fizičko modeliranje procesa deformisanja. Teorija procesa modeliranja. Deformaciona teorija. Modelni materijali. Određivanje fizičko-mehaničkih svojstava modelnih materijala. Trenje pri fizičkom modeliranju. Numeričko modeliranje i simulacija procesa plastičnog deformisanja. Teorjske osnove numeričkog modeliranja i simulacija procesa plastičnog deformisanja. Metoda konačnih elemenati (MKE) i njena primena u oblasti plastičnosti. Savremeni softverki paketi za simulaciju procesa obrade deformisanjem. Modeliranje i simulacija zapreminskog deformisanja i obrade lima primenom računara i softverskih paketa. Primena modeliranja i simulacije kod Net Shape Forming tehnologija. Analiza elestičnih deformacija alata i drugih elemenata obradnog sitema. Primena heurističke metoda u oblasti obrade deformisanjem. Hard and soft computing.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Mandić V. Fizičko i numeričko modeliranje procesa obrade deformisanjem 2012 FIN, Kragujevac Srpski jezik
Mandić, V. Modeliranje i simulacija u obradi deformisanjem 2005 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Plančak, M. Naponsko-deformaciono stanje u procesima hladnog istiskivanja čelika 1984 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Shiro Kobayashi, Soo-Ik Oh, Taylan Altan Metal forming and Finite Element Method 1989 John Wley and Sons Engleski
Francisco Chinesta, Elias Cueto Advances in Material Forming 2007 Springer-Verlag Engleski
Ganesh Narayanan, Uday S. Dixit Technology and Process Modelling 2013 McGraw-Hill Education LLC Engleski
Mandić, V. Virtuelni inženjering 2007 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Vilotić, D. Ponašanje čeličnih materijala u različitim obradnim sistemima hladnog zapreminskog deformisanja 1987 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Zienkiewicz, O. The finite element method 1977 McGraw-Hill, London Engleski
Formiranje ocene: