Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Nekonvecionalni postupci u obradi deformisanjem (17.DP052)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologije plastičnog deformisanja, aditivne i virtuelne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u oblasti nekonvencionalnih postupaka obrade deformisanjem. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u ovom domenu. Razvoj sposobnosti za primenu širokog spektra informacionih tehnologija bitnih za projektovanje i realizaciju postupaka nekonvecionalne obrade deformisanjem.

Ishod:

Temeljno poznavanje nekonvencionalnih metoda obrade deformisanjem u teoretskom i aplikativnom domenu, uz detaljno sagledavanje mogućnosti primene i objektivnih ograničenja. Poznavanje glavnih elemenata obradnih sistema kod nekonvencionalnih metoda obrade deformisanjem i njihovih specifičnosti u odnosu na klasične metode obrade deformisanjem. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema, uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti nekonvencionalne obrade deformisanjem. Ovladavanje kreativnim sposobnostima sa ciljem razvoja novih pristupa u oblasti nekonvencionalne obrade deformisanjem. Razvoj kreativnog i nezavisnog rešavanja problema u oblasti nekonvencionalne obrade deformisanjem. Kritičko sagledavanje opravdanosti primene pojedinih nekonvencionalnih metoda plastičnog deformisanja u konkretnim uslovima.

Sadržaj:

Klasifikacija nekonvencionalnih tehnologija plastičnog deformisanja. Hidrodeformisanje cevi, osnovni postulati, teorijska analiza procesa, mogućnosti primene, ograničenja, osnovni parametri procesa, trenje, uticaj trenja, načini smanjenja negativnog uticaja trenja. Mikrodeformisanje u oblasti lima i zapreminskog deformisanja, zakon sličnosti, efekat veličine, specifičnosti mikrodeformisanja u odnosu na klasično deformisanje metala. Net shape forming i near net shape forming, karakteristike procesa, oblasti primene, načini za snizavanje energetskih parametara procesa, kvalitet i tačnost obradaka. Fleksibilno savijanje, primena u lakim konstrukcijama, način izvođenja procesa. Primena lasera u obradi lima. Obrada deformisanjem uz lokalno zagrevanje pripremka. Plitko hladno utiskivanje. Inkrementalno deformisanje u u oblasti obrade lima i zapreminskog deformisanja

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kalpakjan,S. Manufacturing Proceses for Engineering Materials 1991 Adisson – Wesley Publishing Company Engleski
Altan, T., Ngaile, G., Shen, G. Cold and Hot Forging : Fundamentals and Applications 2005 ASM International, Ohio Engleski
A. Erman Tekkaya, Werner Homberg and Alexander Brosius 60 Excellent Inventions in Metal Forming 2015 Springer Vieweg Engleski
Frank Vollertsen Micro Metal Forming 2013 Springer Engleski
Harjinder Singh Fundamentals of Hydroforming 2003 Society of Manufacturing Engineers Engleski
Francisco Chinesta Elias Cueto Advances in Material Forming 2007 Springer-Verlag Engleski
Johnson, W., Mellor, P.B. Engineering Plasticity 1973 Van Nostrand Reinhold, London Engleski
Lange, K. Lehrbuch der Umformtechnik, Band 1,2,3 1972 Springer-Verlag, Berlin Nemački
Milutinović, M. Istraživanje tačnosti obratka u procesima hladnog zapreminskog deformisanja 2013 Srpski jezik
Zhengyi Jiang, Jingwei Zhao, and Haibo Xie Microforming Technology: Theory, Simulation and Practice 2017 Academic Press Engleski