Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Savremene metode i sistemi u obradi deformisanjem (17.DP051)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologije plastičnog deformisanja, aditivne i virtuelne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim metodama i sistemima u obradi deformisanjem. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u oblastima zapreminskog deformisanja i oblikovanja lima. Razvoj sposobnosti za primenu širokog spektra informacionih tehnologija u domenu obrade deformisanjem.

Ishod:

Temeljno poznavanje savremenih tehnoloških procesa i elemenata obradnih sistema u obradi deformisanjem. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema, uz upotrebu naučnih metoda i postupaka, pri projektovanju savremenih tehnoloških procesa u obradi deformisanjem. Ovladavanje kreativnim sposobnostima u cilju razvoja savremenih metoda plastičnog deformisanja. Sposobnost kreiranja različitih strategijskih koncepata savremenih metoda tehnologije plastičnog deformisanja.

Sadržaj:

Uvod u metode zapreminskog deformisanja i deformisanja lima. Klasifikacija metoda. Savremene metode određivanja naponsko-deformacionog stanja i ostalih relevantnih parametara procesa u obradi lima i u zapreminskoj obradi. Trenje, vrste trenja, uticaj trenja na procese deformisanja, načini za smanjenje negativnog uticaja. Savremene metode u projektovanju procesa obrade deformisanjem. Analiza karakterističnih metoda zapreminske obrade (sabijanje i kovanje aksijalno simetricnih obradaka, vučenje, istiskivanje, precizno oblikovanje...) i obrade lima ( savijanje, duboko izvlačenje, razdvajanje, rotaciono izvlačenje...). Savremeni obradni sistemi zapreminskog deformisanja i obrade lima. Elementi savremenih obradnih sistema za deformisanje. Novi pogonski sistemi mehaničkih i hidrauličnih presa. Prese za toplo oblikovanje ultračvrstih čeličnih limova. Automatizacija obradnih sistema za deformisanje.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Chakrabaty, J. Theory of Plasticity 2006 Elsevier, Oxford Engleski
Avitzur, B. Metal Forming: Processes and Analysis 1968 McGraw–Hill, New York Engleski
Ernst Muller Hydraulic Forging Presses 1968 Springer-Verlag Engleski
Johnson, W., Mellor, P.B. Engineering Plasticity 1973 Van Nostrand Reinhold, London Engleski
William Alvarez Roll Form Tool Design Fundamentals 2006 Industrial Press Inc Engleski
Vilotić, D., Plančak, M. Krivajne prese : mašine za obradu deformisanjem 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Altan, T., Ngaile, G., Shen, G. Cold and Hot Forging : Fundamentals and Applications 2005 ASM International, Ohio Engleski
Heinz Tschaetsch Metal Forming Practise 2006 Springer Engleski
Lange, K. Lehrbuch der Umformtechnik, Band 1,2,3 1972 Springer-Verlag, Berlin Nemački
Formiranje ocene: