Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz teorije očvršćavanja metala (17.DP050)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Livenje, termička obrada, inženjerstvo površina i nanotehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Produbljivanje postojećih i sticanje novih teoretskih i praktičnih znanja iz oblasti teorije očvršćavanja metala. Obučavanje za samostalno rešavanje problema, planiranje i sprovođenje ekspreimenata i analizu rezultata eksperimenata. Podsticanje kritičkog sagledavanja postojećih naučnih saznanja i praksi, kao i kreativnog mišljenja u cilju osposobljavanja za unapređivanje postojećih i razvoj novih metoda, instrumenata i alata.

Ishod:

Po završetku ovog kursa studenti poseduju teoretsko i praktično znanje o teoriji očvršćavanja metala. U stanju su da: 1. kritički analiziraju postojeća naučna saznanja i prakse iz izabranih modula nastavnog predmeta; 2. samostalno rešavaju teoretske i praktične probleme iz izabranih modula; 3. samostalno planiraju i sprovode eksperimente, samostalno koriste opremu i materijale neophodne za sprovođenje eksperimenata i kritički analiziraju rezultate eksperimenata; 4. unapređuju postojeće i razvijaju nove metode, instrumente i materijale u izabranim oblastima nastavnog predmeta.

Sadržaj:

U zavisnosti od opredeljenja, student u dogovoru sa svojim savetnikom bira barem jedan od sledećih ponuđenih modula: Osnove procesa očvršćavanja metala; Makroskopski transport mase; Makroskopski transport energije; Mikro fenomeni i dinamika međupovršine; Nukleacija i rast zrna; Formiranje mikrostrukture; Očvršćavanje u prisustvu treće faze; Numeričko mikro-modeliranje procesa očvršćavanja; Usahline i gasna poroznost; Mikro i makro segregacija; Brzo očvršćavanje; Unutrašnji naponi i deformacije nastale usled procesa očvršćavanja;

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen primerima iz prakse radi lakšeg razumevanja gradiva. Studenti se kroz predavanja upoznaju sa najnovijim naučnim saznanjima, metodama i postupcima iz oblasti nastavnog predmeta, čime se osposobljavaju za samostalan istraživački rad. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji osposobljavanja studenata za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Kao takav, obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Brian Cantor, Keyna ORillly Solidification and casting 2003 Institute of physics Engleski
Seshadri Seetharaman (ed.) Treatise on Process Metallurgy: Process Phenomena 2014 Elsevier Engleski
Jain, P.L. Tool engineering for metal casting processes 1998 Standard Publishers Distributors, Delhi Engleski
Lyman, T. et al. Metals handbook, Vol. 5 1970 American Society for Metals, Ohajo Engleski
Chalmers, B. Principles of Solidification 1964 John Wiley & Sons, New York Engleski
Doru Michael Stefanescu Science and Engineering of Casting Solidification 2009 Springer Engleski
Seshadri Seetharaman (ed.) Treatise on Process Metallurgy: Process Fundamentals 2014 Elsevier Engleski
Dieter M. Herlach Solidification and crystallization 2004 WILEY-VCH Verlag Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena