Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz inženjerstva površina (17.DP049)

Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Livenje, termička obrada, inženjerstvo površina i nanotehnologije
ESPB 10

Produbljivanje postojećih i sticanje novih teoretskih i praktičnih znanja iz oblasti inženjerstva površina. Obučavanje za samostalno rešavanje problema, planiranje i sprovođenje ekspreimenata i analizu rezultata eksperimenata. Podsticanje kritičkog sagledavanja postojećih naučnih saznanja i praksi, kao i kreativnog mišljenja u cilju osposobljavanja za unapređivanje postojećih i razvoj novih metoda, instrumenata i alata.

Po završetku ovog kursa studenti poseduju teoretsko i praktično znanje o inženjerstvu površina. U stanju su da: 1. kritički analiziraju postojeća naučna saznanja i prakse iz izabranih modula nastavnog predmeta; 2. samostalno rešavaju teoretske i praktične probleme iz izabranih modula; 3. samostalno planiraju i sprovode eksperimente, samostalno koriste opremu i materijale neophodne za sprovođenje eksperimenata i kritički analiziraju rezultate eksperimenata; 4. unapređuju postojeće i razvijaju nove metode, instrumente i materijale u izabranim oblastima nastavnog predmeta.

U zavisnosti od opredeljenja, student u dogovoru sa svojim savetnikom bira najmanje dva od sledećih ponuđenih modula: Keramičke prevlake; Prevlake na bazi ugljenika; Nanostrukturne i nanokompozitne prevlake; 2D materijali; Arhitektura, rast i mikrostruktura prevlaka; Mehaničke osobine prevlaka; Tribološke osobine prevlaka; Nanošenje prevlaka magnetronskim raspršivanjem; Nanošenje prevlaka pulsirajućim laserom; Nanošenje prevlaka elektronskim snopom; Nanošenje atomski tankih slojeva; Hemijsko nanošenje iz parne faze; Modifikacija tankih slojeva plazma difuzionim procesima; Modifikacija tankih slojeva jonskom implantacijom; Modifikacija morfologije površine.

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen primerima iz prakse radi lakšeg razumevanja gradiva. Studenti se kroz predavanja upoznaju sa najnovijim naučnim saznanjima, metodama i postupcima iz oblasti nastavnog predmeta, čime se osposobljavaju za samostalan istraživački rad. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji osposobljavanja studenata za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Kao takav, obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Handbook of thin film technology 1970 McGraw-Hill Book, New York Srpski jezik
K. Holmberg, A. Matthews Coatings Tribology: Properties, Mechanisms, Techniques and Applications in Surface Engineering 2009 Elsevier Engleski
P.M. Martin Handbook of Deposition Technologies for Films and Coatings 2010 Elsevier Engleski
R. Daniel, J. Musil Novel Nanocomposite Coatings 2013 CRC Press Engleski
S. Zhang Handbook of Nanostructured Thin Films and Coatings 2010 CRC Press Engleski
Panjan, P., Čekada, M. Zaščita orodij s trdimi PVD-prevlekami 2005 Institut "Jožef Stefan", Ljubljana Slovenački jezik
H. Frey, H.R. Khan Handbook of Thin-Film Technology 2015 Springer Engleski
S. Zhang Thin Films and Coatings: Toughening and Toughness Characterization 2016 CRC Press Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Predmetni projekat
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predavanja
Predavanja
Studijski istraživački rad
Studijski istraživački rad