Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Internet stvari u proizvodnji (17.DP044)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnološki procesi, tehnoekonomska optimizacija i virtualno projektovanje
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje naprednih znanja o primeni koncepta internet stvari (Internet of Things - IoT) u savremenim proizvodnim sistemima. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i stručnih veština u okviru sajber fizičkih proizvodnih sistema. Osposobljavanje studenata za savlađivanje tehnika analize velikih setova digitalnih podataka (Big Data) koji se generišu u proizvodnom sistemu.

Ishod:

Razvoj veština i stručnosti za primenu internet tehnologija koje se koriste u konceptu internet stvari vezanih za proizvodnju i proizvodni proces. Osposobljavanje za primenu metoda koje se koriste u analizi velikih i kompleksmih setova digitalnih podataka generisanih u proizvodnom sistemu.

Sadržaj:

Primena koncepta internet stvari u industriji. Primena internet stvari u upravljanju proizvodnim operacijama. Značaj internet stvari u vizuelizaciji i simulaciji proizvodnje. Industrija 4.0. Sajber-fizički sistemi u proizvodnji. Implementacija internet stvari u sajber proizvodnim tehnološkim sistemima. Implementacija internet stvari u akviziciji podataka, monitoringu i integraciji proizvodnje. Koncept pametne i inteligentne proizvodnje. Značaj digitalnih informacija u konceptu pametne proizvodnje. Pojam velikih podataka (Big Data) u proizvodnim sistemima. Tehnike klasifikacije i analize velikih i kompleksnih setova podataka generisanih u proizvodnom sistemu. Optimizacija proizvodnog sistema primenom internet stvari. IoT studije slučaja iz industrije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zhang, Y., Tao, F. Optimization of Manufacturing Systems Using the Internet of Things 2016 Academic Press Srpski jezik
Hwaiyu Geng (Ed.) Internet of Things and Data Analytics Handbook 2017 Wiley Engleski
Dogan, I. Internet stvari 2016 Agencija EHO Srpski jezik
Gilchrist, A. Industry 4.0 : The Industrial Internet of Things 2016 Apress, New York Engleski
Jeschke, S., Brecher, C., Song, H., Rawat, D.B. Industrial Internet of Things: Cybermanufacturing Systems 2017 Springer, London Engleski
Zhang, Y., Tao, F. Optimization of Manufacturing Systems Using the Internet of Things 2016 Academic Press Engleski
Milošević, M. Kolaborativni sistem za projektovanje tehnoloških procesa izrade proizvoda baziran na internet tehnologijama 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetni projekat Da Da 50.00
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Izvođači nastave:
Studijski istraživački rad
Predavanja