Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz računarom podržane proizvodnje (17.DP041)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mašine alatke, tehnološki sistemi i automatizacija postupaka projektovanja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja iz područja računarom podržane pripreme i realizacije proizvodnje složenih i multifuncionalnih obradnih sistema.

Ishod:

Ovaj kurs obuhvata upoznavanje sa primenom CAM softvera u područjima obrade složenih radnih predmeta na višeosnim numerički upravljanim alatkama i fleksibilnim tehnološkim sistemima. Teme obuhvataju definisanje tehnologije obrade složenih radnih predmeta, simulacije obrade, analizu i verifikaciju složenih putanja alata kao i optimizacije upravljačkih programa u fleksibilnim tehnološkim sistemima.

Sadržaj:

Uvod u problematiku višeosnih CNC mašina i fleksibilnih tehnoloških sistema. Metode programiranja NUMA za višeosne obrade. Primena polarnih koordinata, ojlerovih uglova i vektora orjentacije alata u opisu putanje alata. Programiranje mernih i manipulacionih sistema u FTS-u. CAM programski sistemi za FTS. Analiza grešaka putanje alata. Metode optimizacije putanje alata. Programski sistemi za verifikaciju i optimizaciju putanjealata za NUMA.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, samostalan studijsko istraživački rad, konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Rehr, J., A., Kreaber, H., W. Computer-Integrated Manufacturing 2001 Prentice Hall Engleski
Grupa autora Osnove CAD/CAE/CAM tehnologija 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Zeljković, M., Tabaković, S., Antić, A. Programiranje numerički upravljanih obradnih sistema 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Tabaković, S., Zeljković, M. Virtuelna realnost i virtuelni prototip u mašinstvu 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena