Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz mašina alatki (17.DP037)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mašine alatke, tehnološki sistemi i automatizacija postupaka projektovanja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja u oblasti projektovanja i eksploatacije savremenih mašina alatki (višeosne, za hibridnu obradu, sa paralelnom i hibridnom kinematikom, precizne, mini)

Ishod:

Poznavanje i definisanje koncepcija savremenih mašina alatki, projektovanje vitalnih komponenti i mašina kao celine, predikcija ponašanjai u eksploataciji, poznavanje savremenih metoda ispitivanja mašina alatki.

Sadržaj:

Dostignuća u razvoju i pravci razvoja savremenih mašina alatki. Tačnost mašina alatki. Zapreminska tačnost. Koncepcioni uticaji na tačnost mašina alatki - teorija mernih lanaca. Numerički modeli statičkog ponašanja mašine alatke. Analitičko-eksperimentalni modeli dinamičkog ponašanja mašine alatke. Toplotni model mašine alatke. Višeosne mašine alatke. Multifunkcionalne i mašine alatke za hibridnu obradu. Mašine alatke za visokobrzinsku obradu. Podistem za glavno kretanje. Podsistem za pomoćno kretanje. Elementi noseće strukture, elementi za oslanjanje i vođenje. Mašine alatke na bazi paralelne i hibridne kinematike. Rekonfigurabilne mašine alatke. Precizne mašine alatke. Midi mašine alatke. Mašine alatke za mikroobradu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, samostalan studijsko istraživački rad, konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zeljković, M. Sistem za automatizovano projektovanje i predikciju ponašanja sklopa glavnog vretena mašina alatki, doktorska disertacija 1996 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Antić, A. Prepoznavanje stanja pohabanosti alata za obradu rezanjem primenom neuro-fazi klasifikatora, doktorska disertacija 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
López de Lacalle, L. N., Lamikiz, A. Machine tools for high performance machining 2009 Spain Engleski
Brecher, C., Hoffmann, F., Karlberger, A., Rosen, J. C. Multi-Technology Platform for Hybrid Metal Processing 2008 Laboratory for Machine Tools, RWTH Aachen University Engleski
Tabaković, S. Razvoj programskog sistema za automatizovano projektovanje mašina alatki na bazi paralelnih mehanizama i optimalni izbor njihovih komponenti 2008 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Davim, J. P., Jacksom, J. M. Nano and micromachining 2008 Wiley & Sons Srpski jezik
Borojev, Lj. alatki na bazi eksperimentalnog i računarskog modeliranja hidrostatičkog uležištenja visokopreciznih glavnih vretena,doktorka disertacija 1994 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Živković, A. Računarska i eksperimentalna analiza ponašanja kugličnih ležaja za specijalne namene, doktorska disertacija 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena