Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Stanje i trend razvoja proizvodne metrologije i kvaliteta (17.DP034)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u oblasti proizvodne metrologije i kvaliteta. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština iz oblasti proizvodne metrologije i unapređenja kvaliteta. Postizanje sposobnosti za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija u procesima merenja i unapređenja kvaliteta.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike proizvodnih merenja i unapređenja kvaliteta. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teorijskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti sistemskog prilaza proizvodnoj metrologiji i unapređenju kvaliteta. Razvoj kreativnog i nezavisnog rasuđivanja o problemima iz predmetne oblasti.

Sadržaj:

Kalibracija i sledljivost. Merna nesigurnost. Medjunarodne metrološke organizacije. Tendencije razvoja proizvodne metrologije. Geometrijske specifikacije i njihova verifikacija. Agilna proizvodnja i metrologija. Razvoj i primena mernih instrumenata u nanotehnologijama. Koordinatna merenja za inteligentne proizvodne sisteme. Kvalitet proizvoda - novi pristupi. Metode i tehnike unapređenja kvaliteta. Taguči metod. Primena veštačke inteligencije u oblasti proizvodne metrologije i unapređenja kvaliteta.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Weckenmann A., Estler T., Peggs G., McMurtry D. Probing Systems in Dimensional Metrology 2004 Annals of the CIRP 53 (2) Engleski
Kunzmann H., Pfeifer T., Schmitt R., Schwenke H., Weckenmann A. Productive Metrology - Adding Value to Manufacture 2005 Annals of the CIRP 54 (2) Engleski
Stević, M., i dr. Merenje/modeliranje geometrijskih specifikacija proizvoda 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Budak, I. i dr. Koordinatne merne mašine i CAD inspekcija 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Budak, I. Reverzibilno inženjerstvo - procesiranje rezultata 3D digitalizacije 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Hocken, R.J., Pereira, P.H. (ed.) Coordinate measuring machines and systems (2nd ed.) 2012 CRC Press, Boca Raton Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena