Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Tehnologije aditivne i virtuelne proizvodnje (17.DP032)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologije plastičnog deformisanja, aditivne i virtuelne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u tehnologijama aditivne i virtuelne proizvodnje. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u ovom domenu. Razvoj sposobnosti za primenu širokog spektra informacionih tehnologija koje su neophodne u domenu aditivne i virtuelne proizvodnje.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike aditivne proizvodnje i virtuelne proizvodnje. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema za primenu naučnih metoda i postupaka u oblasti tehnologija za aditivnu i virtuelnu proizvodnju. Ovladavanje kreativnim sposobnostima za razvoj novih metodolo[kih postupaka i prilaza u domenu tematske oblasti.

Sadržaj:

Teoretske osnove procesa koji stoje u osnovi postupaka za aditivnu proizvodnju - (1) Tehnologije laserske stereolitografije, (2) Tehnologije fuzije praškastog supstrata, (3) Tehnologije ekstrudiranja termoplastičnih materijala. Metode za karakterizaciju materijala koje se koriste u domenu tri grupe nabrojanih tehnologija. Primena tehnologija virtuelne stvarnosti u inženjerskim aplikacijama - programska okruženja za razvoj VR aplikacija u domenu proizvodnog mašinstva i rad u takvim okruženjima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Cgua, C.H., Leong, K.F., Lim, C.S. Rapid Prototyping Principles and Applications, 3rd ed. 2010 World Scientific Publishing Co. Engleski
Mandić, V. Virtuelni inženjering 2007 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Sherman, W.R., Craig, A.B. Understanding Virtual Reality 2003 Morgan Kaufmann Publishers Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetni projekat Da Da 50.00
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Izvođači nastave:
Studijski istraživački rad
Predavanja
Studijski istraživački rad
Studijski istraživački rad
Predavanja
Predavanja