Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Savremene tehnologije proizvodnje plastične ambalaže (17.DP027)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo, Katedra za tehnologije oblikovanja materijala i inženjerstvo površina
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologije plastičnog deformisanja, aditivne i virtuelne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Detaljno izucavanje problematike ambalaze od plastike.

Ishod:

Student treba da je upoznat sa osnovnim vrstama plasticne ambalaze, njihovim karakteristikama i nacinima dobijanja.

Sadržaj:

Uvod i istorijski razvoj plastične ambalaže. Razvoj novih ambalažnih materijala. Struktura i svojstva polimera. Identifikacija polimera. Plastični materijali u ambalaži. Ekstrudiranje, kalandriranje. Izradba tankozidne ambalaže. Laminiranje i prevlačenje. Savitljiva ambalaža. Zavarivanje filmova. Toplo oblikovanje. Zavarivanje folija. Injekcijsko presovanje. Rotacijsko kalupljenje. Izrada zatvarača i tuba. Duvanje plastike. Transportna ambalaža. Ispitivanje ambalaže. Ambalaža i covekova okolina. Postupci oporavka plastične ambalaže.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, samostalan studijsko istraživački rad, konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
K. Galić i dr. Analiza ambalažnog materijala 2000 HINUS, Zagreb Srpski jezik
Šercer, M., Križan, B., Basan, R. Konstruiranje polimernih proizvoda 2009 Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb Hrvatski
Eli M. Pearce, R. A. Pethrick, G. E. Zaikov Polymer products and chemical processes : techniques, analysis and applications 2013 CRC press Engleski
Čatić, I. Proizvodnja polimernih tvorevina 2006 Društvo za plastiku i gumu Zagreb Srpski jezik
R.J. Hernandez, S E.M. Selke, J.D. Cutter Plastics Packaging: properties, processing, applications and regulations 2000 Hanser Publishers, Munich Srpski jezik
O.E. Ahlhaus Verpackung mit Kunststoffen 1997 Carl Hanser Verlag, Munchen Nemački
Raos, P., Čatić, I. Razvoj injekcijskih prešanih plomernih 1992 Društvo Plastičara i Gumaraca Hrvatski
David H. Morton-Jones, John W. Ellis Polymer Products: Design, Materials and Processing 1986 Chapman and Hall Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena