Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Stanje i trend razvoja nekonvencionalnih postupaka obrade (17.DP020)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo, Katedra za procese obrade skidanjem materijala
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Procesi obrade skidanjem materijala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima nekonvencionalnih postupaka obrade. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u domenu nekonvencionalnih postupaka obrade. Postizanje naučnih sposobnosti za samostalno rešavanje praktičnih i teorijskih problema iz oblasti nekonvencionalnih postupaka obrade u cilju proširivanja i redefinisanja postojećih znanja.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike nekonvencionalnih postupaka obrade. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti nekonvencionalnih postupaka obrade. Ovladavanje kreativnim sposobnostima sa ciljem razvoja novih ideja i/ili procesa koji su u središtu konteksta rada ili nauke, kroz princip samovredovanja svoga rada i dostignuća.

Sadržaj:

Stanje i pravci aktuelnih istraživanja u oblasti nekonvencionalnih postupaka obrade skidanjem materijala, posebno sa stanovišta povećanja izlaznih tehnoloških karakteristika procesa. Opravdanost proizvodne primene nekonvencionalnih postupaka obrade: obrada abrazivnim mlazom, obrada mlazom vode, obrada ultrazvukom, elektroerozivna obrada, obrada laserom, obrada elektronskim snopom, obrada plazmom, hemijska obrada, elektrohemijska obrada. Inovacija postojećih i mogućnosti primene novorazvijenih nekonvencionalnih postupaka obrade. Pravci razvoja kombinovanih nekonvencionalnih postupaka obrade, međusobno ili sa konvencionalnim postupcima. Nastava na predmetu se odvija kroz studijski istrazivački rad koji obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata, statističku obradu podataka, modeliranje i simuliranje procesa obrade.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
El-Hofy H. Advanced machining processes, Nontradicional and hybrid machining processes 2005 McGraw-Hill Professional Engleski
Gostimirović, M. Nekonvencionalni postupci obrade 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Trent, E.M. Metal Cutting 1977 Butterworhs, London Engleski
Grzesik W. Advanced Machining Processes of Metallic Materials-Theory, Modelling and Applications 2008 Elsevier Science Ltd Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena