×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Нанотехнологије и формирање наноматеријала (17.DP011)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за производно машинство, Катедра за технологије обликовања материјала и инжењерство површина

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Ливење, термичка обрада, инжењерство површина и нанотехнологије
ЕСПБ 10

Продубљивање постојећих и стицање нових теоретских и практичних знања из области нанотехнологија и формирања наноматеријала. Обучавање за самостално решавање проблема, планирање и спровођење експреимената и анализу резултата експеримената. Подстицање критичког сагледавања постојећих научних сазнања и пракси, као и креативног мишљења у циљу оспособљавања за унапређивање постојећих и развој нових метода, инструмената и алата.

По завршетку овог курса студенти поседују теоретско и практично знање о нанотехнологијама и формирању наноматеријала. У стању су да: 1. критички анализирају постојећа научна сазнања и праксе из изабраних модула наставног предмета; 2. самостално решавају теоретске и практичне проблеме из изабраних модула; 3. самостално планирају и спроводе експерименте, самостално користе опрему и материјале неопходне за спровођење експеримената и критички анализирају резултате експеримената; 4. унапређују постојеће и развијају нове методе, инструменте и материјале у изабраним областима наставног предмета.

У зависности од опредељења, студент у договору са својим саветником бира барем два од следећих понуђених модула: Наночестице; Наноцевчице; Нано и микро уређаји; Нанокомпозити; Наноструктурне и нанокомпозитне превлаке; Синтеза наноматеријала; Технике депозиције у нанотехнологијама; Технике израде нано и микро уређаја; Карактеризација наноматеријала; Технике мерења нано и микро уређаја; Храпавост и нанополирање; Нанотрибологија; Механичке особине на нано нивоу; Нанопозиционирање.

Предавања, студијски истраживачки рад и консултације. На предавањима се излаже теоретски део градива пропраћен примерима из праксе ради лакшег разумевања градива. Студенти се кроз предавања упознају са најновијим научним сазнањима, методама и поступцима из области наставног предмета, чиме се оспособљавају за самосталан истраживачки рад. Студијски истраживачки рад обухвата све облике наставе који су у функцији оспособљавања студената за истраживање, писање научних радова и израду докторске дисертације. Као такав, обухвата активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење нумеричких симулација и експерименатлних истраживања.

Аутори Назив Година Издавач Језик
A.L. Da Roz, M. Ferreira, F. de Lima Leite, O.N. Olivieira Jr. Nanocharacterization Techniques 2017 Elsevier Енглески
C. Zheng Nanofabrication: Principles, Capabilities and Limits 2017 Springer Енглески
P.M. Visakh, M.J.M. Morlanes Nanomaterials and Nanocomposites: Zero- to Three-Dimensional Materials and Their Composites 2016 Wiley-VCH Енглески
Bhushan, B. Springer Handbook of Nanotechnology 2007 Springer, New York Енглески
L. Yuan Advanced Nano Deposition Methods 2016 Wiley-VCH Енглески
K.D. Sattler Carbon Nanomaterials Sourcebook 2016 CRC Press Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00

проф. др Бранко Шкорић

Редовни професор

Предавања

Предавања

проф. др Бранко Шкорић

Редовни професор

Студијски истраживачки рад

Студијски истраживачки рад