Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Teorija formalnih jezika i programski jezici (17.DOM44L)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena matematika
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta jeste sticanje znanja i upoznavanje sa osnovnim rezultatima iz teorije formalnih jezika. Doktorandi će trenirati veštine postavljanja formalnih metoda i analiziranje njihovih osobina koristeći poznate metode i rezultate iz navedenih oblasti. Krajnji cilje jeste da studenti savladaju formalne tehnike koje se koriste u razvoju programskih jezika, a da im ta znanja konačno omoguće da se aktivno uključe u istraživanja iz određenih oblasti primena teorije formalnih jezika.

Ishod:

Kao ishod predmeta, doktorand će posedovati osnovna znanja i poznavati osnovne rezultate iz teorije formalnih jezika. Pored toga, doktorandi će vladati veštinom postavljanja formalnih metoda i analiziranjem njihovih osobina, koristeći poznate metode iz navedenih oblasti. Studenti će naučiti formalne tehnike koje se koriste u razvoju programskih jezika. Mladi istraživači će biti uključeni u istraživanja iz određenih oblasti primena teorije formalnih jezika, po izboru studenta, a u saradnji sa naučnicima iz zemlje i inostranstva.

Sadržaj:

Formalne gramatike. Predstavljanje formalnih jezika. Hijerarhija Čomskog. Regularni jezici, regularni izrazi i konačni automati. Kontekstno nezavisni jezici i Potisni automati. Kontekstno osetljivi jezici. Gramatike tipa 0. Pitanja odlučivosti u raznim klasama gramatika. Primene formalnih gramatika u programskim jezicima. Automati nad beskonačnim rečima i primena u verifikaciji.

Metodologija izvođenja nastave:

Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Student samostalno proučava dodatnu literaturu i diskutuje je sa nastavnikom na konsultacijama. Kroz studiski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
H. Lewis, C. Papadimitriou Elements of the theory of computation 1981 Prentice-Hall Engleski
A. Aho, R. Sethi, J. Ullman Compilers, principles, techniques, and tools 1986 Addison-Wesley Engleski
Zoran Ognjanović, Nenad Krdžavac Uvod u teorijsko računarstvo 2005 Fakultet organizacionih nauka, Beograd Srpski jezik
Irena Spasić, Predrag Janičić TAJA - Zbirka zadataka 2000 Matematički fakultet, Beograd Srpski jezik
J.Hopcroft, J.Ullman Formal languages and their relation to automata 1969 Addison-Wesley Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetni projekat Da Da 50.00
Teorijski deo ispita Ne Da 50.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Studijski istraživački rad